Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare de drept sau judecatoreasca?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare de drept sau judecatoreasca?

Buna ziua,am fost condamna la 2 ani si 4 luni cu supendare sub supraveghere in perioada de 4 ani de incercare,data condamnari a fost la 30.10.2013 fapta constituie concurs de incidente 2 ani pentru trafic si 4 luni pentru consum,plata cheltuielilor de judecata au fost platite complet si cele 150 de ore in folosul comunitati terminate la 2 luni dupa condamnare,vreau sa stiu dupa terminarea supravegheri primesc reabilarea de drept sau trebuie sa optez pentru ce-a judecatoreasca, multumesc anticipat.
WRazvan, utilizator
ART. 86^6 C.P.-1969
Reabilitarea în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 86^4, el este reabilitat de drept.