avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate colibri

Activitate colibri

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
In cazul institutiilor de cultura se da un spor de fidelitate incepand din data de 08 Februarie 2006 .Este vorba de sporul ptr toti salariatii care la data la care s-a incheiat contractul colectiv de munca ,adica 08 Februarie 2006 aveau o vechime neintrerupta de 10 ani (Perioada 1996-2006).Se arata in art 45 "personalul cu o vechime neintrerupta de 10 ani in oricare dintre institutiile de cultura beneficiaza de un spor de fidelitate de 15%din salariul de baza".
Ce se intampla in cazul unui salariat care la data de de 8 februarie 1996 lucra intr-o alta institutie tot de cultura de la care ,prin transfer in interesul serviciului a plecat in anul 1997 in institutia in care lucreaza si in prezent.
I se ia in considerare faptul ca a plecat de la o institutie de cultura la alta asigurandu-se astfel continuitatea?
Discuție Racord de apa
Am si eu o intrebare.Care sunt actele necesare ptr racordul de apa intr-o comuna ptr o persoana fizica?Va multumesc!
Lucrez la o institutie de stat.Am inteles ca de cateva luni la contractele de prestari servicii sau colaborare se fac acceleasi retineri ca si la contractul individual de munca.ma puteti lamuri?Va multumesc!
Răspuns la discuția Am o mare problema.
Nu va prea pot face nimic!este cuvantul lor contra cuvantului vostru.Daca ar fi existat un contract scris ,alta ar fi fost situatia.
Răspuns la discuția dreptul sotului la mostenire
Bunurile acumulate inainte de casatorie au regim de bunuri personale,deci nu intra in masa succesorala.Vorbim aici atat de apartament cat si de mostenirea lasata de catre parinti.
Discuție Unic mostenitor
Tatal meu a decedat in urma cu aproape doua luni!Mentionez ca sunt unic mostenitor.Trebuie sa fac un anumit demers in vederea acceptarii succesiunii sau totul se intampla de la sine!
Răspuns la discuția Vechimea in munca
Am inteles si imi cer scuze!I

Toate institutiile au cunostinta de Legea 76/2002.Atunci cum se face ca unele ia in calcul armata si somajul iar altele nu!
Sunt intr-o maare dilema!!!!!??????!Nu este scris in nici-un text de Lege ca armata si somajul s-ar lua in calculul sporului de vechime(deci nu ma intereseaza pensia-Aici situatia este clara)....Cum se procedeaza?????
Mersi fain ptr raspuns!!Asa este....si eu m-am gandit ca se mosteneste atat activul cat si pasivul!!!!Dar atitudinea pe care o are Banca nu mi se pare deloc profesionista!!!!de ce nu cere giranti,...si de ce ,ma rog,nu este interesata de starea de sanatate a unui om care se vede"pe el"ca este bolnav!trei atacuri vasculare sunt vizibile...............................De ce nu se inchee asigurari in caz de deces.....?atuci cand esti atat de ahtiat in a-ti face cat mai multi clienti.....suporti si riscul ca unii dintre ei sa mai si decedeze.............................
Imprumutul era facut de un om care suferise anterior trei atacuri vasculare si a carui stare de sanatate precara era vizibila!!se pare ca nu exista asigurare de viata pentru ca a fost o perioada cand Banca nu facea aceste asigurari!cred ca tatal meu a dat o declaratie pe proprie raspundere ca "este sanatos clinic"! Deci a mintit!!