avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate NDoru

Activitate NDoru

Răspuns la discuția Persoana fără venit
Bună ziua,
Se poate găsi undeva nu tipizat și un model de completare a formularului? Mulțumesc.
Bună ziua,
Persoanele fizice fără venituri ce declarație sau ce formular trebuie sa mai depună pt plata asigurărilor medicale. Mulțumesc.
Buna ziua ,
Va dau un sfat prietensc , inainte de a face ceva drastic apelati la buna credinta si purtati o discutie amiabila cu instalatorul , explicatii situatia si in baza faptului ca i-ati dat o suma de bani la care v-ati inteles de comun acord ,omul poate sa faca reparatiile .
La efectuarea unei instalatii trebuie avute in vedre mai multe aspecte : In primul rand este calitatea materialelor (mat. cumparate din piata SAU din mag. de profil - daca mat. au fost de proasta calitate apar probleme la lipituri , nu se topesc cum trebuie sau se topesc prea mult si lipitura nu tine , sau tevile de PPR ca despre acest mat. este vorba au din fabricatie defecte (pori ,fisuri, etc) si mai conteaza si ce sa intamplat cu instalatia la efectuarea restului de lucrari , la turnarea sapei , la montarea parchetului si altele si nu in ultimul rand ,cat de bine a stiut instalatorul sa lucreze. Nu contest ca foarte multe persoane se declara instalatori , electricieni etc. au o surubelnita si un patent si sunt meseriasi .
Cele de mai sus le-am aflat de la un adevarat instalator care inainte de a incepe orice , m-a sfatuit ce mat. sa cumpar si mi-a explicat toate riscurile , a mers impreuna cu mine si m-a ajutat la alegerea mat. si mi-a recomandat ce tip de robineti , fitinguri , teava etc. sa cumpar .
Deci luati legatura cu instalatorul ( telefonic verbal sau in cazul in care nu raspune prin SMS ), explicatii situatia si in cazul in care nu vrea sa faca reparatiile atunci puteti sa-l informati ca o sa faceti o reclamatie la ANAF pe numele sau si atunci o sa vedeti ca se va schimba situatia nu o sa-i convina sa aiba probleme cu ANAF-ul , acest lucru il puteti face chiar si daca nu aveti nici o dovada palpabila ( ANAF-ul va face sigur verificari si fara o dovada ) dar ,este de ajuns faptul ca el stie ca a fost la dvs. si a facut treaba de mantuiala (atentie - trebuie sa stiti sigur ca vina ii apartine lui si nu altor meseriasi care au lucrat dupa el- acest lucru se poate verifica si poate sunt de vina alte persoane ), stie ca a fost vazut la locatie de vecini etc. si va ceda sigur .
In inst. de PPR se pot face usor reparatii si apoi trebuie sa faca o proba de presiune de cel putin 24 de ore la o presiune de maxim 6 bar, numai asa puteti fii sigur ca nu vor mai fi probleme.
Deci incercati cu vorba buna si in functie de cursul discutiei , puteti sa va rezolvati situatia .Daca aveti nevoie de alte sfaturi reveniti cu mesaj , va voi ajuta cu ce pot si stiu si eu din experientele avute la amenajarea casei mele .
Spor !
Materialul folosit la coloane este sigur PPR cu insertie de Al. Dar acest PPR este de calitate foarte proasta (PPR - China) , foarte multe persoane au avut probleme din cauza acestui material , 'basicile ' se vor mai mari si in timp se pot sparge ,adevarat ca sub ele sunt fisuri micrometrice dar ... nu se stie cum poate reactiona materialul in functie de temperatura si presiunea din instalatie .
Din dorinta de a economisi , administratia a cumparat un material foarte ieftin , sau au fost pacaliti de firma care a executat instalatia. In concluzie si ca vrea presedintele sa le schimbe si ca nu mai devreme sau mai tarziu acestea vor incepe sa picure in zona ' basicilor si o sa trebuiasca inlocuite . Tevile in prima faza nu vor exploda , vor incepe sa picure mai tare de la o zi la alta , prblema , consta in faptul ca se poate intampla acest lucru cand nu sunteti acasa si in acest caz o sa inundati vecinii , sau daca prin absurd una din fisuri se mareste brusc si in raza ei se afla cineva pote fi ranit prin oparire.
Cumparati materiale de instalatii de la Romstal ( sau alte magazine de profil acreditate , nu de la magazine sau depozite fantoma) si nu o sa mai aveti probleme .Materialele sunt mai scumpe dar merita , ai siguranta si garantie .
Ce am scris mai sus , sustin deoarece sunt ing. in domeniu instalatiilor si am avut foarte multe lucrari de inlocuire a acestor tevi de proasta calitate .