avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate luciano2016

Activitate luciano2016

Buna ziua .

Puteti sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sora mea, romanca ,casatorita de 10 ani cu cetatean austriac.Acesta a murit ,si as dori sa stiu care sunt procedurile ,cum ar fi : taxa de succesiune,pensie de urmas ,locuinta,autoturismul de pe numele lui .Mentionez ca austriacul are doi copii dintr-o casnicie anterioara,copii cu care nu a avut niciodata legatura dar care cu siguranta vor intra si ei in partaj.Sora locuieste intr-o zona foarte retrasa,este si in varsta , neavand posibilitate de a merge intr-un oras mare pentru a lua legatura cu un avocat ..etc...de aceea va rog respectos care cunoasteti legislatia in Austria sa ma ajutati cu aceasta procedura .Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns, dar daca as lucra tura de 12 h .In aceast caz cum ar sta treburile? pentru o tura de 12 h care nu am efectuat-o ,cate zile din concediu mi s-ar lua?Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Va multumesc pentru raspunsurile promte insa nu mai inteleg nimic .Angajatorul a procedat corect sau nu ,ca mi-a scazut 6 zile din concediu pentru 2 ture in care nu am fost la servici ?
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Va multumesc, totusi am mai primit un raspuns care ma pune in dilema :

''24 de ore inseamna 3 zile a cate 8 ore/zi. Conform contractului aveti dreptul la 20 de zile de concediu de odihna, dar a cate 8 ore fiecare. Angajatorul are dreptate.''

ce parere aveti?
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Va multumesc pentru raspuns , spuneti-mi va rog unde sa caut ''ca o baza legala'' pentru a le demonstra acest lucru ?
Buna ziua,

Am avut nevoie de 2 zile libere si le-am luat ,intelegandu-ma cu patronii,fara sa depun vreo cerere de concediu sau fara plata.Acum ,a venit vremea concediului de drept,patronii mi-au pus in vedere ca datorita faptului ca am lipsit 2 zile in cursul anului,se vor scadea 6 din concediul de 20 de zile,deoarece se pun la socoteala si zilele de liber.Mentionez ca tura mea este de 24 cu 48.Din ce am inteles pentru ca am lipsit 24 de ore(tura normala) se taie din zilele de concediu si urmatoarele 2 zile libere ,explicatia lor fiind ca daca nu am venit in ziua respectiva la munca (24 h)...automat..nu am dreptul la urmatoarele 2 zile de liber.Atunci , am cerut sa fiu trecut ca fara plata in acele doua zile, dar mi s-a spus ca aceleasi reguli se aplica..ptr.1 zi de neplata defapt se iau in calcul 3
Eu nu cred ca exista asa ceva si consider un abuz acest lucru.Va rog sa ma lamuriti daca exista o baza legala la asa ceva.Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.Lucrez receptioner la o pensiune.Anul acesta am avut nevoie de 2 zile libere si le-am luat ,intelegandu-ma cu patronii,fara sa depun vreo cerere de concediu sau fara plata.Acum ,a venit vremea concediului de drept,patronii mi-au pus in vedere ca datorita faptului ca am lipsit 2 zile in cursul anului,se vor scadea 6 din concediul de 20 de zile,deoarece se pun la socoteala si zilele de liber.Mentionez ca tura mea este de 24 cu 48.Din ce am inteles pentru ca am lipsit 24 de ore(tura normala) se taie din zilele de concediu si urmatoarele 2 zile libere ,explicatia lor fiind ca daca nu am venit in ziua respectiva la munca (24 h)...automat..nu am dreptul la urmatoarele 2 zile de liber.
Eu nu cred ca exista asa ceva si consider un abuz acest lucru.Va rog sa ma lamuriti daca exista o baza legala ptr asa ceva.Va multumesc mult!