avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate Aileda

Activitate Aileda

Răspuns la discuția Drum de servitute
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Va rog un raspuns concret, am gasit informatii contradictorii doar.
Bunica mea are casa la vreo 200 m de drumul principal, casa fiind acolo de cel putin 3 generatii. Problema e lipsa drumului de acces. Ca sa ajunga acasa, in toti acesti ani, au folosit o poteca ce trece pe terenul lui X, teren ce a fost intretinut de bunicii mei, nu de proprietar. De o parte a terenului e un deal, de cealalta un curs de apa care vara mai seaca, deci alta cale de acces nu exista. Momentan se foloseste albia acelui parau ca sa se ajunga cu masina de la drum pana acasa (trebuie nivelat de el putin 3 ori pe an si iarna bine-nteles nu se poate intra pentru ca se formeaza un dig de gheata la podul de la drum). Initial X si-a dat acceptul, in scris, acum vreo 3 ani, sa ne lase sa facem drum pe terenul lui, pentru a putea intra cu masina acasa. S-a razgandit intre timp si nu mai vrea. Intrebarea e daca putem sa-l actionam in instanta pentru a-l obliga sa ne acorde drept se serviture pentru accesul cu masina, (ca doar acum lumea nu mai circula pe jos sau cu bicicleta), avand in vedere urmatoarele situatii care poate ar ingreuna procesul:
- terenul nu e intabulat si nici nu vor sa-l intabuleze pentru costurile prea mari, si nici nu vor sa vanda terenul.
- terenul in acte e pe numele mamei lui X, deci nu e facuta succesiunea
- exista 4 mostenitori pe acest teren, care sunt si ei in proces unii cu altii pentru succesiune
- nici unul din mostenitori nu locuieste in judetul unde e terenul, 2 dintre ei chiar in afara tarii. Ceilalti 2 vin vara in satul respectiv pentru o vacanta de o luna si ca sa-si ia "taxa anuala" pe care bunica le-o da pentru ca o lasa pe ea sa le intretina terenul.
Deci, pe un teren neintabulat, cum se poate da o decizie judecatoreasca pentru drept de serviture?
Va multumesc.
Delia
Discuție Repatriere
Buna.
Sper sa ma poata ajuta cineva cu o informatie.Stiu ca prin repatriere se pot aduce bunurile personale in tara fara a plati taxele vamale.Cum se poate face acest lucru daca nu am pasaport CRDS?
Am locuit legal in Canada 7 ani, dar in tot acest timp nu mi-am facut pasaport cu domiciliul in strainatate. De la ambasada Romaniei in Canada am o adeverinta prin care se atesta statutul si sederea mea prelungita in Canada. Unde as putea afla informatii concrete despre aceasta exceptie? in ce lege sau ordonanta se mentioneaza despre repatrierea fara pasaport CRDS?
Va multumesc.