avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Violeta89

Activitate Violeta89

Buna ziua,

In perioada aceasta trebuie sa fac cererea de intoarcere in activitate ,astfel incat sa primesc si stimulentul de insertie. Data nasterii copilului este 2 martie 2016. Am calculat cele 60 de zile si cade 1 ianuarie 2018. In prima faza am dorit sa ma intorc pe 29.12 2017 ca sa fie zi lucratoare si sa fiu sigura ca il primesc. Fiind perioada de sarbatori as dori sa stau cu familia cat mai mult,plus ca si la munca nu este nevoie sa revin mai devreme si nu ma obliga nimeni. Vorbind la HR mi s-a recomandat daca doresc ca pot face cererea cu data de intoarcere in activitate cu data de 30.12.2017 si sa revin efectiv la munca in data de 3.01.2018. Pentru mine cat si pentru ele la HR ar fi foarte bine ,insa as mai dori o parere despre aceasta, deoarece din cate am citit pe net ,cererea semnata as primi-o dupa ce revin efectiv la munca? Acum nu sunt sigura cum imi calculeaza la stat cele 60 de zile,incepand cu data solicitata de mine in cerere adica 30.12.2017 sau cu data intoarcerii efective la munca adica 3.01.2018? Care este institutia care calculeaza aceste zile? Va multumesc!
La ce se refera prelungirea de 6 luni?
Adica 6 luni dupa intoarcerea in unitate ,nu au voie sa concedieze?
Buna ziua,
In 30 decembrie anul acesta ma reintorc la locul de munca in stimulent de insertie pana implineste copilul 3 ani,ma reintorc cu 60 de zile mai devreme de a implini copilul 2 ani.
Va rog sa imi spuneti daca in legea de dupa 01.07.2016,angajatorul are dreptul de a ma concedia la intoarcerea mea? Nu gasesc in noua lege informatii privind concedierea,sau nu am cautat unde trebuie.
In legea veche nu aveau dreptul 6 luni de la intoarcerea la locul de munca.

Multumesc
Răspuns la discuția Drept la mostenire
Apartamentul era al parintilor tai cand mama ta traia? Sau tatal tau l-a dobandit dupa decesul mamei tale? In functie de raspuns se va decide cui cat ii va apartine!