Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire

Salut,

Tatal meu a ramas vaduv si s-a recasatorit
Tata are un apartament si inca e in viata.
Mama vitrega solicita parte din apartament
Mama vitrega e pe numele de fata
Eu nu mai am frati, decat o sora vitrega prin Mama vitrega, sora avand un alt tata natural.

Doresc sa stiu, Mama vitrega are drept de mostenire la apartament?
Daca da, cat la %?
Are Sora vitrega drept la apartament?
Daca da, cat la %

Multumesc mult
Va salut!
Da, mama vitregă are dreptul la 1/4 din bunurile defunctului, in calitcalitate de sotie supraviețuitoare.
Fiica vitregă nu are niciun drept la succesiunea tatălui dvs.
Da, mama vitregă are dreptul la 1/4 din bunurile defunctului, in calitcalitate de sotie supraviețuitoare.
Fiica vitregă nu are niciun drept la succesiunea tatălui dvs.
Nu s-a facut succesiune dupa decesul mamei dvs?
Sora vitrega va mosteni in urma decesului mamei ei.
Daca sotia actuala va deceda inaintea tatalui dvs fiica acesteia nu va mosteni nimic.
Tatal va poate dona partea lui cu drept de uzufruct pana la decesul lui.
Apartamentul era al parintilor tai cand mama ta traia? Sau tatal tau l-a dobandit dupa decesul mamei tale? In functie de raspuns se va decide cui cat ii va apartine!