Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă mama mea s-a recăsătorit legal cu un alt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă mama mea s-a recăsătorit legal cu un alt bărbat iar ...

Dacă mama mea s-a recăsătorit legal cu un alt bărbat iar mama a murit după 6 ani de la căsătorie, eu și fratele meu, avem dreptul la averea lăsată de cel de-al doilea tată care și el a murit, făcând precizarea ca mai are un frate și o sora iar casa a fost cumpărata înainte de căsătorie (doar de cel de-al doilea tata, nefiind implicati frații tatălui meu) fără ca niciunul sa facă vreo succesiune după ce a murit mama noastră?
Nu il mosteniti pe sotul mamei, il mistenesc rudele lui.
Dvs o moateniti pe mama. Din ce avea mama,( daca avea ceva) mai moștenea si sotul ei 1/4, care patrime va fi tranmisa rudelor lui.
Practic nu moștenesc nici din dreptul ce îl avea mama la casa cumpărată de cel de-al doilea tată? ( stiam ca ,dacă au stat mai mult de 5 ani căsătoriți, ambii părinți erau cu 50-50) iar cei 50% din dreptul mamei nr revenea noua și din dreptul tatălui 25% după ce a murit, în total 75%, iar cei 25% revine fraților.
Fac precizarea ca bunul a fost luat înainte de căsătorie de către cel de-al doilea tată.
Eu și fratele meu suntem copiii vitregi ai tatălui meu de-al doilea iar el nu a avut niciun copil.
Mulțumesc pentru înțelegere!
Aștept răspuns.
Va rog mult să-mi dați și mie cadrul legal pe baza problemei mele.
FabianOnel, utilizator
Fac precizarea ca bunul a fost luat înainte de căsătorie de către cel de-al doilea tată.

foarte buna precizare, bunul a fost bun propriu al sotului mamei si acesta va fi mostenit de rudele lui.
stiam ca ,dacă au stat mai mult de 5 ani căsătoriți, ambii părinți erau cu 50-50)

Din pacate pt dvs, ce " stiti " dvs e complet fals.
Mama ar fi avut un drept de creanta daca a investit in casa lui, cam atat

Mostenitorii barbatului, pot fi si alte rude, nu numai copiii mostenes, poate avea frati, poate nepoti... iar daca nu avea, ia statul, nicidecum dvs.
Pacat ca nu ati stiut asta din vreme ca sa il convingeti sa va lase testament.
gi-jane2, moderator
Conteaza si ordinea in care au decedat cei doi - daca tatal vitreg a decedat inaintea mamei dumneavoastra, atunci mama dumneavoastra a colectat o parte de mostenire, care devine bun in succesiunea dupa ea.
A murit mama înaintea tatălui. Nu s-a făcut nicio succesiune. Partea mamei nu revenea copiilor chiar dacă tatăl este vitreg?
Mulțumesc!