Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sucesiune dupa parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sucesiune dupa parinti

O mica neclaritate am si eu ptr ca am fost atacat,verbal,de o cumnata.Sant copil din flori,cum se spune,nascut in 1967.Mama s-a casatorit legal in 1969,aprilie apoi in decembrie s-a nascut sora mea.In 1972 s-a nascut si fratele meu.Am crescut toti impreuna,eu fara a fiind infiat de catre sotul mamei,doar sora si fratele ii poarta numele.Dupa ce am implinit 18 nee-am vazut fiecare de drumul nostru in viata.Acum se pune ploblema drepturilor suucesoriale,desi parintii traiesc inca.Daca tata(vitreg)s-a casatorit cu mama,si eu pe langa ea,am aceleasi drepturi ca si fratii legitimi casatoriei??
Buna seara,
Dumneavoastra veti mosteniti pe mama dumneavoastra
Fratii dumneavoastra vor mosteni atat mama cat si tatal.
Nu il mosteniti pe sotul mamei, doar pe mama si asta impreuna cu ceilalti copii ai mamei.
Pe tatal vitreg, il mostenesc copiii lui.
In functie de cine moare primul, de ex daca moare primul tatal, veti avea in cota mostenita dupa mama cand va veni vremea, mai multe bunuri/ parte mai mnare din casa..
gi-jane2, moderator