Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.Am o întrebare vă rog ptr.un avocat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.Am o întrebare vă rog ptr.un avocat specialist in ...

Bună ziua.Am o întrebare vă rog ptr.un avocat specialist in drept civil.Mama mea este unica moștenitoare după bunicii mei și tatăl meu vitreg.Eu Sint înfiat sin anul 1976,Sint născut în anul 1968,și Sint primul copil al mamei din prima căsătorie care, ulterior sa recăsătorit cu cel care mă înfiat in anul 1976.Din a doua căsătorie cu tatăl vitreg am o soră născută în 1972.In anul 2008 a decedat s îi tatăl vitreg.Mama este acum moștenitoare unică după părinții ei și după soț,la 2 corpuri de casă la domiciliu și la 3600mp teren intravilan in.În anul 1994 mi-a făcut acte mie ptr 800mp teren intravilan prin vînzare-cumparare ptr a-mi construi casă.Intrebarea mea este următoarea:În afară de cei 800mp,teren ptr care mi sa făcut acte ,eu mai am dreptul la împărțirea corectă a terenului rămas cît trăiește mama??!!Dar după ce nu mai este ea,că moștenitor rezervatar prin rezerva succesorală mai am dreptul la ceva teren??! Dacă îi lasă prin acte totul surorii mele,eu pot ataca în instanță averea ca fiu înfiat și că moștenitor rezervatar??!!Mulțumesc și aștept vă rog răspuns ptr ambele variante și cît e mama și cînd nu o să mai fie .P.S. Vă întreb asta ptr că după cum v-am relatat terenul rămas după ce mi sa dat mie cei 800 mp,mai rămîne că suprafața de încă 3600mp.Din aceștia ,mai am și eu dreptul la ceva ,legal vorbind,evident?! Mulțumesc
Cum de a ajuns mama unica mostenitoare a sotului sau?
Nu inteleg de ce mi-ati raportat mesajul ca offtopic!
Succesiunile se dezbat pe rand, in ordinea deceselor. Pe tatal dvs il mosteniti ambii copii, deci repet intrebarea, cum a ajuns mama unica mostenitoare a tatalui dvs?
pe mama o mosteniti la fel, ambii copii in mod egal.
cat traieste mama, nu aveti ce imparyi, decat ce a ramas dupa tata si ce ar vrea ea sa va mai dea
Și ar mai fi interesant de știut ale cui au fost, mai exact, cele două corpuri de casă și terenul.

Era și tata coproprietar? (apropo, tatăl adoptiv nu e vitreg. E tată. Punct. Eventual îi zicem tată adoptiv, când vrem să fim mai specifici, dar nu vitreg)

Sau erau bunuri proprii ale mamei, provenite din moștenire de la părinții ei?

Dacă mama este proprietar exclusiv al terenului (moștenit de la părinții ei) dvs. nu aveți vreun drept actual "la ceva teren". Veți avea dreptul la moștenire, egal cu sora dvs., dar după ce va deceda mama. Și, dacă va fi cazul, tot atunci veți avea și dreptul de a solicita reducțiunea liberalităților excesive pe care, eventual, le-ar face mama.

Dacă tata era și el coproprietar ...pe vreun corp de casă, ridicat împreună cu mama, atunci chiar ar fi interesant de știut ce s-a întâmplat cu ocazia dezbaterii moștenirii după tată. Căci aveați, totuși, 40 de ani la data decesului lui. Iar moștenirea tatălui ar fi trebuit să fie dezbătută între soția supraviețuitoare și cei doi copii ai defunctului: unul natural și unul adoptat.
romascanu, moderator