avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament dupa moarte tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament dupa moarte tata

Buna ziua!
Am un prieten la care i-a murit tatal acum aprox. un an de zile. Ca si copii legitimi ai tatalui sunt 3 la numar. Dupa moartea mamei lor, tatal sa recasatorit cu o femeie, care are o fiica din alta casatorie, si cu care s-au mutat in aparatamentul detinut de tata.
Mama si cu fiica ei, dupa un timp au fugit in america, pe cand tatal inca mai traia, si nu se mai stie nimic de ele.
In momentul acesta, cei 3 copii legitimi ai tatalui doresc sa faca succesiunea apartamentului ca sa il poata vinde.
Ei pot face succesiunea fara prezenta mamei vitrege? Are si drepturi?
Si cum pot sa procedeze daca ea nu e de gasit?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2015
MihBer, utilizator
Cel mai recent răspuns: MihBer , utilizator 20:37, 18 Iulie 2015
1. faptul ca tatal decedat era recasatorit legal cu o alta doamna la momentul decesului, inseamna ca aceasta are o cota de 1/4 din mostenire deoarece vine in concurs numai cu descendentii defunctului. Fiica sotiei supravietuitoare nu are nici o legatura cu aceasta mostenire (asa se intelege din ce ati scris dvs).
2. cei trei copii ai defunctului pot deschide dosarul de dezbatere al succesiunii, explica notarului care este situatia si notarul le va da o incheiere prin care va trimite dosarul instantei pentru dezbataerea succesiunii.
3. dati anunturi la mica publicitate ( cate 1 anunt timp de 2 -3 luni) si in monitorul oficial.
4. consultati si 2 -3 notari pe aceasta tema, poate dansii au raspunsuri mai pertinente decat ale mele.
cu stima, cassy
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2015
cassy, utilizator
Multumesc mult de raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune - de unde sa incep? Langa Geta Langa Geta Va rog sa-mi dati un sfat legat de urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat la 1 nov 2009. La o verificare a actelor care s-au aflat in posesia sa am ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire claugan claugan Salut, Tatal meu a ramas vaduv si s-a recasatorit Tata are un apartament si inca e in viata. Mama vitrega solicita parte din apartament Mama vitrega e pe ... (vezi toată discuția)
Mostenire frati vitregi sandavo sandavo Buna seara Sunt unicul fiu al tatalui meu. Tata s-a recasatorit cu o doamna care avea si ea la randul ei o fata dintr-o casatorie anterioara. In cazul ... (vezi toată discuția)