avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters407900

Activitate ContSters407900

Buna ziua !

Am fost la un interviu unde mi sa facut o oferta pe care am acceptat o.
Angajatorul stia ca sunt la momentul semnării ofertei angajat si ă fost ok sa stau 20 de zile in preaviz la vechiul loc de munca si sa incep după terminarea preavizului la el.
Am efectuat medicina muncii
Am semnat codul de etică
Am scos caietul

Iar in ziua in care trebuia să incep nu răspunde nimeni la telefon sa stabilim semnarea contractului .

Ce pot sa le fac ?
Răspuns la discuția Contract credit online nesemnat
Daca ati urmarit in Mass Media in zilele trecute ,un Bucurestean a castigat un proces impotriva celor de la Viva Credit pentru ca a fost executat silit de catre acestia.
Intre cele doua parti nu se semnase nici un contract fizic,ci doar sa completat un formular online .

Un contract ca sa fie valabil trebuie sa fie datat si semnal OLOGRAF
Răspuns la discuția Card EFG
Va angajati un avocat sau sunt firme care va pot ajuta in aceste demersuri .
Mare atentie ca aveti doar 15 zile pt a depune contesatie din momentul in care ati primit notificarea
Răspuns la discuția Card EFG
eu am intalnit situatiii in care au fost respinse contestatiile la executare chiar daca au trecut acei 3 ani de la ultima plata .

Ca temei sa folosit perioada de pana in 3 ani de la data cesiunii si graficul de rambursare
Răspuns la discuția Card EFG
Din proprie experienta va spun ca am intalnit cazuri de contestatie la executare respinse pe motiv ca nu i sa dat sansa noului creditor sa recupereze debitul in instanta .

El poate dovedi oricand prin notificarile trimise catre dumneavoastra ca a incercat amiabil sa rezolve datoria !

Va recomand sa le faceti o solicitare in scris in care sa le cereti (fara a recunoaste datoria ) sa va spuna daca e prescrisa sau nu ,au termen 30 de zile sa va raspunda !
Răspuns la discuția Proprire cont salariu
Oricand cu placere .

Daca aveti nevoie de completari suplimentare va stau la dispozitie
Răspuns la discuția Proprire cont salariu
danaianache a scris:

De la banca mi-au dat doar numele executorului judecatoresc, am sunat la acesta si de aici mi-au spus de Provident.
Cum ar fi mai bine sa procedez?

Cand mi s-a pus proprire pe salariu in 2012-2013, nu mai stiu exact, pentru creditul despre care vorbeam intial, cel de 16000 lei, am fost anuntata de la firma la care lucram si am mers la un avocat. Acesta mi-a spus sa merg sa solicit dosarul meu de la executorul judecatoresc, ca apoi, dupa ce l-am luat si am mers din nou la doamna avocat sa imi spuna ca daca nu luam contact cu executorul datoria s-ar fi prescris in termen 6 luni daca acesti nu ar fi putut sa ma contacteze, deoarece se implineau 6 ani de la ultimul meu contact cu banca...
In acest caz cum ma sfatuiti sa actionez? Este bine sa merg la executorul judecatoresc sa vad despre ce este vorba?


Imi cer scuze, dar nu inteleg "Prescriptia nu sterge datoria", adica teoretic raman inca datoare? Tot aici, pe avocatnet. ro am gasit asta "Prescriptia unei datorii presupune ca, dupa trecerea unui anumite perioada de timp, debitorul nu mai poate fi obligat la plata restantei respective prin mijloace de constrangere garantate de stat. Practic, dreptul de actiune impotriva debitorului se prescrie, adica datornicul nu mai poate fi executat silit. Prin implinirea termenului de prescriptie, orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie"


Sa raspunde pa rand :

O datorie prescrisa nu inseamna ca se sterge,adica o datorie se sterge doar prin plata .
Datorie prescrisa inseamna ca nu puteti fi executata silit .

Un executor daca nu va paote executa in 6 luni de zile,depune o cerere de staruinta care prelungeste termenul la actiune cu inca 6 luni .

O executare silita odata admisa dureaza pana la 30 de ani

O datorie este prescrisa dupa ce trec 3 ani de la ultima plata

Răspuns la discuția Proprire cont salariu
danaianache a scris:

Si mai am o intrebare: pot face contestatie la executare avand in vedere ca au trecut 7 ani de cand spun ei ca s-a facut creditul?



o sa raspunde pe rand :

contestatie la executare se paote face in orice moment ( cu conditia sa fie plauzibila )
Răspuns la discuția notificare de plata
Ma refeream cand se termina scadenta creditului dumneavoastra,nu cand a fost declarat scadent anticipat ?

Data exacta a cesiuni,mai exact luna ?
Răspuns la discuția Card EFG
Eu zic in felul urmator .

Am lucrat in firme de recuperari creante si va spun sincer ca sunt instante care tin cont de cei 3 ani de la data cesiunii .

Din punctul meu de vedere creanta nu este prescrisa dar dumneavoastra aveti dreptul in caz de executare silita sa depuneti contestatie in termen de 15 zile..

Mentionez faptul ca prescriptia extintiva nu sterge datoria ..