avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Activitate Cost3l

Activitate Cost3l

Am inteles. Multumesc mult pt lamurire,sper sa nu avem parte de surprize neplacute si totul sa decurga asa cum trebuie.
Buna seara. In urma cu cateva luni intrebam despre contractul de donatie...ideea este ca tatal meu mi-a facut un contract de donatie pe o casa batraneasca si terenul aferent (in acte scrie ca a dat 7500€, el zice ca 10000€) Eu cu sotia am facut imprumut in banca, 40.000 lei,am luat materiale pt renovat si ne-am pus pe treaba cu renovatul unei parti din casa, baie,hol (tencuit,zugravit,gresie,faianta,mobilier baie,dormitor) ,urmand in vara asta sa demolam aprox 40% din casa,sa o facem de la zero.
Toate bune si frumoase pana azi,cand,in urma unei discutii mai intense,(pe seama supararii sale absurde la refuzul de a ne vizita,deoarece aveam treaba si urma sa plec de acasa), mi s-a reprosat ca eu stric ce a muncit el acolo (o vara cat a locuit aici,a dat cu var,a pus parchet in 2 camere si a pus pe cineva de i-a pus plasa de fibra,pe peretii unui hol si i-a dat un strat subtire de ciment peste ea), si ca sa nu ma ating de o camera,sa i-o las a lui pt cand va avea nevoie sa vina vreodata (el fiind divortat si locuind cu o femeie,aproape de oras).
Intrebarea este, daca va dori vreodata sa vina sa locuiasca aici,il putem refuza? El mai detine cu mama mea,o casa in oras,cu 3 camere,una din ele fiind a lui,inchisa cu cheia. Contractul nu are clauze,decat cea de inalienabilitate,sa nu pot vinde timp de 49 de ani,sau pana la moartea sa.
Imi cer scuze daca am inteles gresit. Da,am fost la un avocat ieri,si ne-a lamurit. In caz de ceva rau,Doamne fereste,putem merge in tribunal pt creante in investitii,plus alte chestii. Speram sa nu se ajunga la asemenea lucruri. Multumesc tuturor pt ajutor!
Eu am cerut o parere,nu sa fiu pus la zid,cum ma puneti dv. Voi investi chiar mai mult decat a costat proprietatea,va fi investitie facuta din imprumut,si da eu cu sotia muncim la absolut tot,de la zidit,pus tamplarie,instalatii sanitare,etc,asa ca scuzati-ma daca intreb pt protectia noastra,ca sa nu pierd tot,in caz de Doamne fereste ce. Pana acum am stat cu chirie 2 ani,avem dosar la anl care bate pasul pe loc ,de aprox 2 ani. Tot in maini imi iau si eu viata,de aceea iau decizia asta. Ma scuzati ca v-am rapit din timp,punandu-va sa-mi cititi postarea,chiar sa mai pierdeti timp si scriind raspuns. O zi buna!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana si cu celebrul program,e nevoie de avans,pe care nu-l avem. Aia a fost prima varianta gandita.
Banii au provenit din vanzarea unui apartament ce l-au achizitionat ai mei imediat dupa casatoria lor. In momentul de fata el locuieste cu o alta femeie,la ea,cu care nu are nici un act momentan. Ocazional mai.trece si pe la casa unde sta mama.
Ea a vrut sa bage pt partaj,si sa ne faca ea acte pe partea ei. El nu prea vrea sa auda de acte,de bani cheltuiti,etc. Ei mai detin o casa dobandita pe cand erau casatoriti.Problema este daca noi bagam bani si munca acolo,mai tarziu putem fi lasati cu ochii in soare daca el ar vrea sa ne dea afara,fara a putea recupera din banii cheltuiti,daca nu avem acte acolo?
Buna seara. Apelam la ajutorul dv,sa ne lamuriti cu o problema delicata.
Tatal meu a cumparat o casa,inainte sa se pronunte divortul dintre el si mama mea (din ce stiu,chiar daca e doar pe numele lui,are si ea dreptul,nu?)
Principala problema incepe acum. Acolo nu sta nimeni,si ne-a spus mie si sotiei,ca ne putem muta acolo,sa locuim doar noi,sa ne renovam cum vrem (casa nu e noua si are nevoie de reparatii insemnate). El a montat parchet in 2 camere,a vopsit pe alocuri,a facut gard,etc,insa lucrarile la interior ori nu-s facute deloc in multe camere,ori unde-s facute,sunt facute din saracie. Acum,noi am facut imprumut,pe numele sotiei,si al meu,in calitate de codebitor,si ne-am apucat de lucrari de la nivelul de caramida(tencuit,usi,gresie,faianta,geamuri,acoperis,tot)
Cand a venit vorba de facut acte,tatal meu a tot ezitat,pe motiv ca nu are bani sa dea acum pt acte,ca oricum sunt unicul copil si am drept de mostenire dupa moartea lor,in realitate (lucru aflat in aceasta seara de la mama mea) nu ar vrea sa faca acte de teama ca daca as divorta,sotia ar avea si ea drept.
Intrebarea mea este : Daca prin absurd,noi vom fi dati afara de el vreodata,il putem da in instanta cu dovezile investitiei (poze,bonuri) pt a putea recupera cheltuielile,sau putem avea vreun drept dupa toate astea,ca sa stim daca ne putem avanta in continuare cu munca si materiale. Va multumesc!
Buna ziua. Pe 31 august am avut un accident din cauza unei doamne ce stationa pe banda 1 cu masina ei, si in timp ce eu mergeam pe banda a doua si avand aprox 2-3 metri pana in dreptul dansei, a virat stanga brusc pentru a intoarce pe loc,fara a se asigura si a semnaliza. Intrebarea mea este:
O pot da pe doamna in proces civil pe baza ca am fost lipsit de vehicul si am avut trebuinta de el pt diverse lucrari si drumuri in afara orasului,lucruri ce nu le-am mai putut face,pentru a-mi recupera diferenta de bani pentru reparatia masinii,in caz ca suma oferita de asigurator nu acopera costurile reparatiilor?
Firma de asigurari imi va da dauna totala,insa masina nu e de dauna totala.Ei fac lucrul asta pt ca masina e din 2003 si pentru ca a sarit airbagul din volan.
As recurge la metoda aceasta doar in cazul in care nu mi se acorda suma necesara reparatiilor,dorind diferenta pana la necesarul costului total,nu doresc un leu in plus,nu sunt profitor,dar nici nu vreau sa scot bani din buzunar tot eu fiind cel pagubit si nevinovat. Mentionez ca nu aveam viteza,eram in treapta a doua pe la 48-50 km/h, doar ce iesisem dintr-un sens giratoriu. Multumesc