avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1573 soluții astăzi
Forum Activitate corina_cad

Activitate corina_cad

Răspuns la discuția partajul,sulta si prescrierea
A plecat din 2002 dar ilegal si acolo sta si azi ,intr-un oras peste doua luni in altul si in Romania are domiciliul care il avea pe buletin, adica la locuinta asta pentru care am facut partaj.
Acum stau si caut o solutie cum pot eu sa pun ipoteca ...oare mi-ar da CFsau mi-ar face intabularea chiar si mentionand ca apartamentul are o datorie (adica sulta) de 5500 RON? Oricum acum el valoreaza mult mai mult decat sulta pe care am eu sa io dau lui. Cum ma sfatuiti?multumesc mult de tot
Răspuns la discuția partajul,sulta si prescrierea
problema este ca el este plecat in UE mai precis Spania si nu cunosc adresa de acolo.Si as vrea sa stiu cat timp dureaza o hotarare judecatoreasca de genul asta ca sunt conditionata sa fac un credit .multumesc mult de tot pentru raspuns.
Buna ziua ,
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare? Am facut partajul la un apartament in anul 2002 .Mi-a fost incredintat apartamentul avand doi copii in intretinere si eu urmand sa-i platesc lui ex o sulta de 1/2 din valoarea stabilita pe apartament. Fostul sot nu la interesat acei bani si au trecut 5 ani si el este plecat si din tara.Stie cineva daca aceasta sulta se poate prescrie si cum se procedeaza?
Ma intereseaza in cazul care vreau sa fac un credit ipotecar, sa nu am probleme la Cartea Funciara?
multumesc mult
offff...nici un raspuns concret.....Si totusi avocata mea imi da sperante :(.....ia pe ce lege so baza?#-o
Buna ziua,
Am un baiat de 16 ani sub ingrijire si legea a stabilit in anul 2001 sa primeasca de la tatal lui o pensie de 25% din salariu minim pe tara la vremea aceea.Tatal lui a demisionat si era prins fara munca. EL din 2001 este plecat din tara in Spania si munceste la negru.
Credeti ca exista o lege referitoare la pensia alimentara, in care : tatalui sa i se stabileasca pensia de intretinere in raport cu salariu minim sau net din statul unde lucreaza si locuieste el adica Spania?
multumesc mult..;)