avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Adi si catalina vlascu

Activitate Adi si catalina vlascu

Am depus cererea si mi e venit o comunicare,in care mi se cere sa platesc o taxa de 20 lei, si sa precizez adresa exacta a tatalui meu(tata care locuieste si munceste in Germania acum)eu am precizat in dosar ca nu stiu foarte multe,decat localitate si o firma,pe care el le a pus pe Facebook..

Am primit in Comunicare o nota,citez:Va punem in vedere:sa achitati taxa judiciara de timbru in cuantum de 20lei,conform art.15lit.e)din OUGnr 80/2013,sub sanctiunea anularii cererii;sa certificati pt conformitate cu originalul inscrisurile depuse in copie;sa precizati domiciliul paratului din Germania daca paratul locuieste acolo si indicati locul de munca al acestuia. Aveti posibilitatea de a formula cerere de reexaminare impotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru.,in termen de 3zile de la data comunicarii taxei datorate ,cf art.39 alin.1din OUG nr80/2013. As dori sa stiu cum procedez de acum.,va precizez ca eu in cererea care am facut o am precizat ca cheltuielile de judecata sa le plateasca paratul.


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Răspuns la discuția Pensia alimentara la majora
Multumesc frumos,si totusi sa nu precizez ca in momentul de fata mai are 2copii minori in intretinere care sunt in Germania cu el?
Răspuns la discuția Pensia alimentara la majora
Avocat nu imi permit eu in prezent nu am serviciu


Buna ziua,fetita mea a facut 18 ani,in hotarare judecatoreasca ea are dreptul la pensie alimentara pana la aceasta varsta,dar ea este in cls a11a,trebuie sa l dea in judecata pe tatal ei,dar el locuieste si lucreaza in Germania. Trebuie sa mentionez ,ca in prezent el mai are 2copii minori care locuiesc in acolo. Si foarte multe date legate de serviciul lui nu am. Cum sa procezez. Multumesc frumos. Am uitat sa specific ca lunile sept si octombrie nu mi a mai trimis pensia.