avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate Serico1

Activitate Serico1

Buna ziua,

Am primit o factura externa de " huvinieta' (taxa drum Ungaria) cu tva aferent Ungariei (noi suntem societate platitoare de TVA)
Este considerata tranzactie intracomunitara (taxare inversa, d. 300 si d. 390) sau este considerat ca fiind un serviciu consumat pe teritoriul Ungariei si astfel singura obligatie este de a nu deduce tva si de a trece valoarea totala doar in d. 300?
Va multumesc!
Multumesc! Fiind o societate inchisa (netranzactionabila) actiunile au fost cumparate/vandute fara a apela la un broker/SSIF. Inteleg ca pentru actiunile cumparate in euro costul de achizitie in lei se stabileste fct de cursul BNR din data achizitiei ( nu cel din data contractului). Este corect?
In anul 2018 am cesionat actiuni -SA- societate inchisa.In contract a fost prevazut plata in transe pana la 31.12.2018. Prevederile contractului nu s-au respectat si in anul 2018 si am incasat decat o parte (45%)din suma prevazuta in contract. Valoarea contractului este in euro, dar platile partiale sunt efectuate in lei la curs BNR din data platii.
Intrebarile se refera la completarea declaratiei unice:
1. Care sunt veniturile impozabile in anul 2018: cele incasate sau cele cuvenite?
2. Care este cursul valutar folosit ? cel valabil la data incheierii contractului sau cel valabil la data incasarii?
3. Care este cursul valutar folosit la stabilirea valorii de achizitie a actiunilor vandute, avand in vedere ca achizitia a fost facuta in timp cu plata pretului atat in lei cat si in valuta?
4. Pe langa impozitul pe venit se achita si CASS avand in vedere ca sunt salariat si pensionar?
5. Care este termenul de plata a sumelor datorate conf. declaratiei unice?
Va multumesc,
Va multumesc!
Acum 10 ani am cumparat un teren pentru a construi o casa. In anul 2009, am primit hotararea de expropriere pentru utilitate publica , si am aflat ca pe terenul meu urmeaza sa se construiasca Autostrada de centura inel 0. De atunci, nu s-a intamplat nimic, nici despagubiri nu am primit, cartea funciara este blocata si primaria nu elibereaza autoriz. de construire si ca urmare am un teren pe care nu pot face nimic, ... !
Intrebarea mea este ce pot face, sa pot beneficia de proprietatea mea? Este legal ca timp de 8 ani, statul sa-mi blocheze dreptul de folosinta?? Am aflat ca proiectul este blocat, nu se stie daca se mai realizeaza sau nu....