avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Carte funciara blocata-expropriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Carte funciara blocata-expropriere

Acum 10 ani am cumparat un teren pentru a construi o casa. In anul 2009, am primit hotararea de expropriere pentru utilitate publica , si am aflat ca pe terenul meu urmeaza sa se construiasca Autostrada de centura inel 0. De atunci, nu s-a intamplat nimic, nici despagubiri nu am primit, cartea funciara este blocata si primaria nu elibereaza autoriz. de construire si ca urmare am un teren pe care nu pot face nimic, ... !
Intrebarea mea este ce pot face, sa pot beneficia de proprietatea mea? Este legal ca timp de 8 ani, statul sa-mi blocheze dreptul de folosinta?? Am aflat ca proiectul este blocat, nu se stie daca se mai realizeaza sau nu....
Cel mai recent răspuns: Serico1 , utilizator 21:06, 13 Iunie 2017
Buna ziua,

Nu este normal ca timp de 8 ani sa fiti privat de dreptul de proprietate deplin asupra unui teren. V-as recomanda sa mergeti cu extrasul CF si cu problema dvs. la un avocat pentru a gasi solutia corecta pentru situatia dvs. (depinde de stadiul in care se afla procedura de expropriere).
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interdictie de construire pe un teren intravilan, desi nu este inscrisă in cartea funciara. MirunaCostea MirunaCostea As dori sa fiu informată cu privire la soluționarea unei probleme. Detin un teren intravilan pe raza Com. 1 Decembrie si am solicitat un certificat de ... (vezi toată discuția)
Interdictie de construire pe un teren intravilan, desi nu este inscrisă in cartea funciara. MirunaCostea MirunaCostea As dori sa fiu informată cu privire la soluționarea unei probleme. Detin un teren intravilan pe raza Com. 1 Decembrie si am solicitat un certificat de ... (vezi toată discuția)
Caz de expropriere! goldfish goldfish unchiul meu, detine niste terenuri in apropiere de Cluj unde se va face o autostrada. din 2006, unchiul cand a vrut sa instraineze o parte din terenuri, i s-a ... (vezi toată discuția)