avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate albrodica

Activitate albrodica

Am facut o simulare de calcul al indemnizatiei si as vrea sa stiu daca rezultatul obitnut va fi definitiv sau se va impozita si indemnizatia de crestere.
Am si eu o intrebare referitor la indemnizatie. Sunt insarcinata in luna a 5 a, data posibila a nasterii va fi in martie 2017. Am lucrat cu contract de munca 5 ani pana in luna noiembrie 2016. In martie 2016 mi-am mai gasit un job part time, de acolo am realizat venituri din PFA, iar acum as vrea sa imi suspend activitatea din PFA si sa imi depun actele pentru somaj. Intrebarea mea e : Daca beneficiez de somaj pana in momentul nasterii, cum mi se va calcula indemnizatia?
Buna, am si eu mai multe intrebari referitoare la indemnizatia de crestere a copilului.
Data nasterii este in luna martie 2017, lunile de calcul al indemnizatiei ar fi martie 2017-aprilie 2016 timp in care eu am realizat venituri din contract de munca, avand minimul pe economie si venituri din PFA. In luna noiembrie s-a inchis firma unde lucram cu contract, continuand activitatea cu PFA. Mi-am facut calculele cu privire la indemnizatie tinand cont de veniturile nete realizate insa ele sunt diferite fata de calculele puse la dispozitie de unele site-uri. Se impoziteaza indemnizatia? Ca imi da o diferenta in jur de 200 lei.Am inteles ca pentru a mi se putea lua in calcul indemnizatia din PFA trebuie sa imi suspend activitatea. Intrebarea e: daca imi suspend activitatea incepand cu luna decembrie, as putea beneficia de somaj? Si care ar fi lunile care mi s-ar lua in calcul pentru primirea indemnizatiei daca nasterea va fi in martie 2017 si voi intra in somaj in decembrie 2016?