avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate anka.b

Activitate anka.b

legally a scris:

In primul rand, contractul de donatie este unul cu titlu gratuit. Socrul ar putea cere revocarea donatiei pentru neindeplinirea sarcinilor la care v-ati obligat.
Nu stiu sub ce forma i-ati platit cumnatei suma mentionata pentru a sti daca o veti putea recupera. Cel mai bine ar fi sa intrebati notarul unde s-a incheiat contractul.

Socrul meu nu trebuie sa demonstreze ca noi nu ne-am indeplinit obligatiile din contract?
Si in conventia pe care am incheiat-o cu cumnata mea , aceasta recunoaste ca a primit suma de 10 000 euro reprezentand contavaloarea cotei sale ce i se cuvine cu titlu de mostenire dupa mama , citez " pe care i-am donat-o anterior fratelui meu prin contactul de donatie imobiliara nr........ "
legally a scris:

In primul rand, contractul de donatie este unul cu titlu gratuit. Socrul ar putea cere revocarea donatiei pentru neindeplinirea sarcinilor la care v-ati obligat.
Nu stiu sub ce forma i-ati platit cumnatei suma mentionata pentru a sti daca o veti putea recupera. Cel mai bine ar fi sa intrebati notarul unde s-a incheiat contractul.

Suntem obligati sa-i prestam serviciile la orice adresa vrea el?
oriunde si opricand?
pai asta inseamna ca eu nu mai trebuie sa am copii ca sunt legata pe viata de el !
buna seara , as aveam mai multe intrebari si sper sa ma puteti ajuta . Povestea noastra spusa pe scurt este in felul urmator : in martie 2006 am incheiat cu socrul meu un contrac de donatie cu clauza de intretinere , dar care defapt nu ar fie chiar de donatie pentru ca i-am platit cumnatei mele 10 000 euro partea ei din apartament . Socrul , fiind influentat de *neamuri binevoitoare * , nu mai sta cu noi in apartament din octombrie anul trecut . Am anuntat si Asistenta Sociala , ei il reprezinta , si ne-au spus ca nu-l poate obliga nimeni sa stea acasa , datoria noastra e sa-i prestam serviciile de intretinere la adresa specificata in contract . Asa ca noi practic suntem legati sa stam in Romania cu toate ca am avut cateva oferte de a lucra in strainatate . Acum suntem plecati din tara , dar am anuntat Spas-ul . Intrebarile mele ar fi urmatoarele :

1 .daca el refuza sa stea acasa , poate sa ne oblige sa stam si noi in tara ?
2 . daca ar cere el desfacerea contactului , pe ce motiv l-ar face , mai ales ca noi avem anchete sociale in favoarea noastra ?
3 . si daca noi am cere desfarerea contractului , cat ar costa toate hartiile , si cum ar sta lucrurile cu partea fiecaruia din apartament ?
4 . daca desfacem contractul pot sa-mi recuperez banii de la cumnata mea si cum ?
Va multumesc anticipat pentru ajutor
Discuție Divort
cumnata mea vrea sa divorteze deoarece sotul e plecat in Italia de 3ani,in acest timp nu a fost deloc in tara, si acesta are chiar o amanta in Italia.Au impreuna doi copii,o fetita de 6ani si un baietel de 2ani ,si o garsoniera dobindita dupa casatorie dar pe care a renovat-o cumnata mea cu banii primiti de la fratele ei (adica sotul meu ),reprezentand partea ei dintr-un apartament mostenire la moartea mamei lor.Am facut act notarial ca renunta la partea ei de apartament in schimbul sumei de..............euro.Cu acesti bani si-a renovat garsoniera.
Se poate sa castige custodia copiilor daca tatal lor a lipsit timp de 3ani din viata lor, si nu a facut aproape nimic pentru ei ,a trimis cate 100euro odata la o luna sau chiar doua luni, si in legatura cu garsoniera ce se poate face, sa nu fie aruncata in strada cu copii cu tot. Si inca o problema , sotul a amenintat-o ca ,daca divorteaza atunci vede ea ce pateste.Se poate face ceva si in legatura cu amenintarea asta ,sotul are o fire violenta.
Va multumesc
Răspuns la discuția divort
buna
cumnata mea vrea sa divorteze deoarece sotul e plecat din tara de 3ani,in acest timp nu a fost deloc in tara,si e convinsa ca sotul ei si-a gasit pe altcineva.Au impreuna doi copii,o fetita de 6ani si un baietel de 2ani ,si o garsoniera dobindita dupa casatorie dar pe care a renovat-o cumnata mea cu banii primiti de la fratele ei ,reprezentand partea ei dintr-un apartament mostenire la moartea mamei lor.Am facut act notarial ca renunta la partea ei de apartament in schimbul sumei de..............euro.
Se poate sa castige custodia copiilor daca se demonstreaza ca tatal lor timp de 3ani nu a facut aproape nimic pentru ei ,a trimis cate 100euro odata la o luna sau chiar doua luni, si in legatura cu garsoniera ce se poate face, sa nu fie aruncata in strada cu copii cu tot. Si inca o problema , sotul a amenintat-o ca ,daca divorteaza atunci vede ea ce pateste.Se poate face ceva si in legatura cu amenintarea asta ,sotul este o fire violenta si odata chiar s-a taiat la mana doar sa-i arate fetitei cum curge sangele.Norocul a fost ca fetita a fost prea mica si nu-si aminteste nimic,ce sa mai spun un nemernic.
Va multumesc