avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1241 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters412002

Activitate ContSters412002

Buna ziua,pana la urma cei care au primit anul trecut prima transa din cele 5 de restituire a taxei de poluare achitata in 2011,vor mai primi in continuare restul de 4 transe?
Sau trebuie sa depuna acte din nou?
Multumesc!
Multumesc de raspuns,sunt incantat dar am vazut un articol in ziar cum ca daca au anulat timbrul de mediu,cei care au platit taxa de prima inmatriculare intre 2007 si 2013 nu o vor mai putea recupera.Sau e valabil de acum incolo?Multumesc.
In 2011 am platit aceasta taxa,anul trecut am depus acte pentru a-mi fi restituita.S-a aprobat,am primit prima transa asta toamna.
Eu am platit in 5 minute acea suma,ei au zis ca mi-o returneaza in 5 ani.
Deci mai aveam de primit cate o suma odata / an in urmatorii 4 ani.
Vreau sa stiu daca mai primesc restul de bani,avand in vedere ca deja am primit pe un an si mai ramasese restul de 4 transe.
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu de odihna?
Si daca tot am discutat de concedii,indemnizatii..umbla un zvon ca se da o lege ca toti angajatii sa beneficieze de tichete de vacanta.
Mai stiti ceva de asta,sau au fost doar vorbe.Din cate stiu tichete de vacanta se dau si in domeniul privat (am niste prieteni care primesc anual),dar eu lucrez tot la patron si nu-mi da decat tichete de masa hahaha,dar vreau si eu si tichete de vacanta :) sa plec si eu la mare, ca lucrez tot pentru Romania si infloresc economia.
De ce nu se acorda la toti angajatii,ca practic patronul va fi scutit de niste taxe,iar eu infloresc turismul romanesc.
Ca la salariile astea de...deabia supravietuim numai de concedii nu ne mai arde :).
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu de odihna?
Nu am cerut indemnizatia inainte sa plec in co.Acum am inteles,inainte sa plec in co pot cere indemnizatie co echivalenta a salariului net,sau sa-mi bage salariul lunii in curs pe card,iar la intoarcerea din concediu,cand vine data de salaiu nu mai primesc nimic pt ca am cerut ,,avans''acea indemnizatie.
Ma gandeam ca e vreun bonus legal de care sunt privat :).
Mersi mult.Trebuie facute economii pt co,ca la intoarcere venim saraci si aia ne mai trebuie sa ne sara o luna si cu salariul...O zi buna!
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu de odihna?
Cu 10 zile de concediu de odihna am luat aceiasi bani ca si cand merg la munca o luna intreaga la ore normale,fara suplimentare.
Nu mi-a dat nici o indemnizatie inainte sa plec cu 5 zile in concediiu.
Nu vreau sa-mi deconteze ce cheltui eu in concediu.
Vreau sa stiu daca in afara de salariul lunar,trebuie sa-mi acorde si acea indemnizatie atunci cand intru in concediu.(art. 150 C.mun.)
Ce reprezinta acea indemnizatie,e un bonus,sau se acorda ca un avans din salariul ce urmeaza a fi platit si atunci primim salariul diminuat?
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu de odihna?
Pai cand am plecat in concediu am avut zile de concediu.Dar ma gandesc ca sunt 2 lucruri separate :
1.-zile de concediu de odihna;
2.-indemnizatia de concediu de odihna.
Salariul nu l-am primit,iau salariul odata pe luna pe data de 10,iar daca plec in concediu sa zic pe data de 25 a lunii,2 saptamani sa zic adica (10 zile) plec pe banii mei daca am sau fac credit.Patronul nu trebuia sa acorde acea indemnizatie de concediu??
Aveti idee de ce evita sa semnez stat de plata si nu acorda nici fluturas de salariu??Eu banuiesc dar sa fiu in locul lui,daca nu am nimic de ascuns...ofer oamenilor drepturile ce li se cuvin..
Răspuns la discuția Indemnizatie concediu de odihna?
Pai lucrez de 8 ani la acest loc de munca,de cate ori am plecat in concediu nu mi-a dat niciodata indemnizatie.Aveti idee cum as putea intra in posesia ei,cui ar trebui sa ma adresez?Va multumesc.
Cine poate beneficia de aceasta indemnizatie?
Angajatorul este obligat sa o acorde angajatului daca nu este specificat in contractul colectiv de munca?Multumesc.