avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate PinkCat

Activitate PinkCat

Multumesc frumos de raspuns.

Nu am avut venituri in perioada 1-12 ianuarie, deci se va considera venitul brut incepand cu data de 13 ian. Intrebarile sunt:

1. Se imparte la nr de zile lucratoare total din ianuarie, adica 21, sau la cele incepand cu 13 ian, adica 12 zile.
2. Cum se calculeaza venitul brut pe aceasta fractie de luna? In functie de nr. de zile calendaristice sau lucratoare? (Venitul brut din contract este 4500 lei)

Multumesc inca odata!
Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu un calcul pentru baza concediului de maternitate? Dilema mea este referitoare la cum se iau in considerare ultimele 6 luni, sunt calendaristice sau se iau in considerare si fractii de luna, adica concret:

Sunt angajata din 13 ian 2017 si am intrat in concediul de maternitate din data de 24 iulie 2017, salariul brut 4500 lei.

Se calculeaza din 13 ian-13 iulie = 6 luni sau jumatatea din iulie nu conteaza? Daca se calculeaza doar ian-iunie adica doar 5,5 luni, cum calculez brutul si la cate zile impart pentru ianuarie? Imi puteti spune va rog si legea care reglementeaza asta?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: am nascut in nov 2014, am beneficiat de indemnizatie pt cresterea copilului pana in oct 2015 cand am intrat in plata stimulent, iar luna nov s-a scazut ca fiind luna celuilalt parinte. De la 1 iulie m-am reintors in CIC. Acum am primit indemnizatia pe oct doar partial.

Imi puteti spune va rog daca in situatia mea se mai scade inca o data luna celuilalt parinte (si cadrul legislativ), sau este o greseala? Daca este o greseala care ar fi pasii de urmat?

Multumesc