avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanClaudiu

Activitate BogdanClaudiu

Răspuns la discuția Daune Morale Accident
Nefiind acngajat al firmei de taxi, masina a fost luata subforma de imprumut. firma de asigurari mi-a cerut imputernicire ca eu ca nefiind angajat al firmei de taxi pot folosi masina, sunt indreptatii sa ceara asa ceva ? Sau imi trebuia asa ceva.
Răspuns la discuția Daune Morale Accident
Deci eu nu profesez meseria de taximetrist . Pe mine ma intereseaza daca pot sa cer la firma de asigurari anumite daune morale pentru cat masina nu este in folosint (adica cat timp ia este in service). Iar victima se afla la mine in masina.
Buna Ziua, in decursul saptamani trecute am fost implicat intr-un accident in afara orasului Buzau in drum spre o localitate din afara judetului soldat doar cu daune materiale si o persoana a fost transportata la spital. Din cele constatate de catre politie la fata locului vina este a celelaltei persoane implicate in accidente un barbat pe la vro 50 de ani care nu a respectat regulile de circulatie. Eu ma aflam la volanul unei masini care apartine de o firma de taximetre din localiatea Buzau (specific ca eu nu am atestat de taximetrist dar nu eram in conditie de taximetrist , ma deplasam in regim propriu din interes personal fara a avea cele necesare pentru a desfasura activitatea de taximetru ).
Problema este urmatoarea as putea sa cer celui inculpat o anumita suma de bani pentru cat masina mea este in servis deoarece masina pana nu mai este reparata nu mai scoate nici un ban si aceasta este o sursa de veni importanta in familie.
Va multumesc
Salutare, in urma cu doi ani de zile am achizitionat un telefon de la un operator de telefonie mobila iar in vara acestui an acesta sa defectat, am trimis telefonul in garantie de vro doua ori iar in urma investigatiilor realizate de catre firma de garantie acestia mi-au inlocuit vechiul telefon cu un alt model mai nou deoarece acesta nu se mai comercializa.
Problema este in felul urmator cand am intrebat daca o sa mi se ofere un alt certificat de garantie acesti mi-au spus ca ramane acelasi certificat de garantie pe care l-am folosit la telefonul vechi doar ca o sa mi se inoiasca garantia cu inca doi ani de zile pentru noul telefon . Cand am fost zilele trecute sa vad daca telefonul mai este in perioada de garantie deoarece doresc sa vand telefonul, ei mi-au spus ca telefonul a avut garantie doar cat a avut vechiul dispozitiv plus zilele cat a stat cel vechi in garantie. Acuma spuneti-mi si mie daca acest lucuru este normal si daca as putea sa fac ceva in legatura cu acest lucru.