avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate Andreyas86

Activitate Andreyas86

Răspuns la discuția Calcul zile concediu odihna!
Deci se iau în calcul și sporurile de pe ultimele 3 luni? Ce-i de la firma ziceau ca se calculează în funcție de salariu de bază. Dacă nu se calculează ok, cui trebuie sa ma adresez? Multumesc


Cornel Vasile a scris:

Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.

Răspuns la discuția Calcul zile concediu odihna!


Cornel Vasile a scris:
Bună ziua. Va rog sa ma lumineze și pe mine cineva. Sunt în preaviz și am 28 zile de concediu de odihna neluat. Am contractul pe 2280 brut, dar salariu lunar cu tot cu bonusuri ajunge la 3950-4000 brut lunar(undeva la 2300 net). Fata de la contabilitate mi-a zis ca zile de concediu de odihna o sa îmi fie plătite după salariu din contract..Eu din ce am citit pe codul munci, am înțeles ca sunt luate în considerare și sporurile.Daca nu îmi sunt calculate corect cui pot sa ma adresez?Mulțumesc
Mai concludent in ce sens?

Postati dvs date cat mai exacte si veti primi un raspuns pe masura ...

Răspuns la discuția Calcul zile concediu odihna!
Puteți sa îmi dați un răspuns mai concludent, având în vedere cele scrise mai sus? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Se face cu regula de 3 simpla .... se imparte numarul de zile de CO mentionate in c.i.m. la 12 luni , iar rezultatul se inmulteste cu numarul de luni lucrate ... sau se poate face calcul prin inmultirea si impartirea la zile.

Bună ziua. Va rog sa ma lumineze și pe mine cineva. Sunt în preaviz și am 28 zile de concediu de odihna neluat. Am contractul pe 2280 brut, dar salariu lunar cu tot cu bonusuri ajunge la 3950-4000 brut lunar(undeva la 2300 net). Fata de la contabilitate mi-a zis ca zile de concediu de odihna o sa îmi fie plătite după salariu din contract..Eu din ce am citit pe codul munci, am înțeles ca sunt luate în considerare și sporurile.Daca nu îmi sunt calculate corect cui pot sa ma adresez?Mulțumesc
Buna ziua, mă aflu în situația de a nu putea înregistra fiscal pe numele meu o masina datorită unei amenzi,si o să vă descriu situatia.Am cumpărat o masina ,am făcut contract vânzare-cumparare,proprietarul mi-a dat fiscalul,a făcut radierea fiscala de pe numele lui,tin să precizez ca m-am înțeles cu proprietarul să rămână el în talon si civ eu doar să trec fiscalul pe mine.Ajungand la primărie mi-a fost refuzată înregistrarea pe motiv că am o amendă și trebuie să o plătesc,pentru ca nu ii lasă sistemul să taie chitanță pentru înmatriculare.Vin si va intreb, cum as putea proceda,e normal să-mi taie chitanță pentru înmatriculare?chiar dacă io nu o inmatriculez pe numele meu?