avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul zile concediu odihna!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul zile concediu odihna!

Bună ziua. Va rog sa ma lumineze și pe mine cineva. Sunt în preaviz și am 28 zile de concediu de odihna neluat. Am contractul pe 2280 brut, dar salariu lunar cu tot cu bonusuri ajunge la 3950-4000 brut lunar(undeva la 2300 net). Fata de la contabilitate mi-a zis ca zile de concediu de odihna o sa îmi fie plătite după salariu din contract..Eu din ce am citit pe codul munci, am înțeles ca sunt luate în considerare și sporurile.Daca nu îmi sunt calculate corect cui pot sa ma adresez?Mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
Andreyas86, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:47, 18 Septembrie 2020
Se face cu regula de 3 simpla .... se imparte numarul de zile de CO mentionate in c.i.m. la 12 luni , iar rezultatul se inmulteste cu numarul de luni lucrate ... sau se poate face calcul prin inmultirea si impartirea la zile.
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteți sa îmi dați un răspuns mai concludent, având în vedere cele scrise mai sus? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Se face cu regula de 3 simpla .... se imparte numarul de zile de CO mentionate in c.i.m. la 12 luni , iar rezultatul se inmulteste cu numarul de luni lucrate ... sau se poate face calcul prin inmultirea si impartirea la zile.

Mai concludent in ce sens?

Postati dvs date cat mai exacte si veti primi un raspuns pe masura ...


Cornel Vasile a scris:
Bună ziua. Va rog sa ma lumineze și pe mine cineva. Sunt în preaviz și am 28 zile de concediu de odihna neluat. Am contractul pe 2280 brut, dar salariu lunar cu tot cu bonusuri ajunge la 3950-4000 brut lunar(undeva la 2300 net). Fata de la contabilitate mi-a zis ca zile de concediu de odihna o sa îmi fie plătite după salariu din contract..Eu din ce am citit pe codul munci, am înțeles ca sunt luate în considerare și sporurile.Daca nu îmi sunt calculate corect cui pot sa ma adresez?Mulțumesc
Mai concludent in ce sens?

Postati dvs date cat mai exacte si veti primi un raspuns pe masura ...

Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.

Alte discuții în legătură

Cum calculeaza zilele de concediu la demisie? bruneta89 bruneta89 Buna ziua, as dori sa stiu si eu va rog cum se calculeaza zilele de concediu la demisie Precizez ca am 25 de zile de co (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza corect indemnizatia de co, pentru urmatoarea sitiuatie ?? ContSters262944 ContSters262944 Buna ziua Va rog daca puteti sa ma ajutati cu urmatoarea problema, am fost in CO in luna decembrie , cu data de 01 / 12 / 2013 - 31 / 12 / 2013. Salariu net ... (vezi toată discuția)
Plata concediu de odihna neefectuat Ella-Elena Ella-Elena Buna ziua. La data de 01.02.2014 contractul de munca s-a incetat cu demisie, iar in data de 07.02.2014 am primit lichidarea finala, care contine salariul pe ... (vezi toată discuția)