Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum calculeaza zilele de concediu la demisie?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum calculeaza zilele de concediu la demisie?

Buna ziua,
as dori sa stiu si eu va rog cum se calculeaza zilele de concediu la demisie
Precizez ca am 25 de zile de co
CO se acorda proportional cu perioada lucrata, perioada in care este inclusa si perioada de preaviz.
Cate zile de Co aveti mentionate in c.i.m. ?

Cand v-ati depus demisia ? Demisia este cu sau fara preaviz ? Daca este cu preaviz, atunci care este durata preavizului mentionata in c.i.m. ?
demisia a fost cu acrodul partilor
azi am 25 de zile de concediu ca am concediu de anul tecut neluat
Demisia cu acordul partilor nu exista prevazuta in legislatie.

Revin cu intrebarile pentru a vi se da un raspuns cat mai exact ;

Cand v-ati depus demisia ? Demisia este cu sau fara preaviz ? Daca este cu preaviz, atunci care este durata preavizului mentionata in c.i.m. ?
demisia fost depusa in data de 05.07..fara preaviz
am intrebat acum la hr mi au zis ca au sa imi plateasca 25 de zile de concediu
si ca se face o medie a ultimeleor luni lucrate cu salariul brut
ma puteti ajuta cu un calcul estimativ
precizez ca salariul de baza este 1400 net dar in fiecare luna sa luat peste 1650 de ron net ca am luat bonusuri
Codul muncii:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

In cazul dvs, cele 3 luni anterioare sunt aprilie, mai si iunie 2017, care au avut in total 61 zile lucratoare.
La un venit net de 1650 lei corespunde un brut de aprox. 2350 lei.
Un calcul estimat ar fi cam asa:
media CO/zi = (2350 x 3 luni) : 61 zile = 115,57 lei/zi
indemnizatie CO 25 zile = 115,57 x 25 = 2889 lei (suma bruta). In mana ar fi cam 2020 lei.

Daca in cele 3 luni anterioare ati avut venituri brute mai mari, atunci suma pe care ar trebui sa o primiti va fi mai mare de 2020 lei.