Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii COMPENSARE CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

COMPENSARE CONCEDIU DE ODIHNA

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de compensarea in bani a concediului de odihna.
Am lucrat in cadrul unei firme private pana pe 29 iunie inclusiv, anul curent. Salariul meu brut era de 1600 lei cu un net de 1151. Mentionez ca in anul in curs nu am beneficiat de nici o zi de concediu. Conform calulelor mele nr de zile de CO corespunzatoare a 6 luni de lucru este de 10 zile CO, dat fiind faptului ca sunt 21 in total. Poate sa imi spuna cineva cum se calculeaza exact aceasta compensare in bani pentru Co pentru ca eu am primit lichidarea la zi si aceasta compensare mi-a fost incadrata la depasiri plan brut (desi cred ca era mai corect sa fie incadrata suma la alte venituri)pe fluturas si mi-a fost adaugata la venitul brut si impozitata inca o data. Deci vreau sa stiu daca la un salariu de 1151 net, pentru 10 zie de CO neefectuat este normal sa primesc 244 lei compensare? Va rog daca puteti sa ma ajutati cu informatii privind maniera de calcul! Va multumesc anticipat!
Indemnizaţia de concediul de odihnă - reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimile 3 luni anterioare acordarii concediul de odihnă.
Indemnizatia CO luna curenta =(suma veniturilor pe ultimele 3 luni/nr zile lucrate ultimele 3 luni)*nr zile de CO luna curenta
Indemnizaţia de concediul de odihnă nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenit pentru perioada respectivă prevăzut în contractul individual de munca.

In cazul dumneavoastra:
Indemnizatia CO=(1600x3 luni/(23+21+20)x10 zile)=750 lei
(Au fost 23 zile lucratoare in martie, 21 zile lucratoare in aprilie, 20 zile lucratoare in mai)
Venit brut total: 1600+750=2350 lei
CAS 10,5%=2350x10,5%=247 lei
Somaj 0,5%=2350x0,5%=12 lei
CASS 5,5%=2350x5,5%=129 lei
Venitul net=2350-247-12-129=1962 lei
Deducerea=90 lei
Venit baza de calcul=1962-90=1872 lei
Impozit=1872x16%=300 lei
Salariul net=2350-247-12-129-300=1662 lei