Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum calculeaza zilele de concediu la demisie?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum calculeaza zilele de concediu la demisie?

Buna ziua,
as dori sa stiu si eu va rog cum se calculeaza zilele de concediu la demisie
Precizez ca am 25 de zile de co
dar are importanta daca salariul de baza este 1400
si in fiecare luna sa luat bonsul de am ajuns la acel salariu?
se iau in calcul si bonusurile
E posibil ca firma sa calculeze compensarea CO doar cu salariul brut de incadrare, deoarece bonusurile nu pot fi incadrate la sporuri permanente.

In acest caz, calculul dvs. ar fi:
La un salariu net de 1400 lei corespunde un salariu brut de 2000 lei.
media CO/zi = 2000 x 3 : 61 = 98,36 lei/zi
indemnizatia CO 25 zile = 98,36 x 25 = 2459 lei brut, in mana aprox. 1720 lei.
Multumesc mult