avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate aiteanue

Activitate aiteanue

Acum un an am suspendat activitatea SRL pentru trei ani.Aveam o angajata in concediu creștere copil pana la 2ani.In 28noiembrie copilul a împlinit 2 ani ,iar mama trebuie sa se întoarcă la serviciul care nu mai este.Angajatorul in aceasta situație ce trebuie sa facă pentru dansa ,sau dansa cum trebuie sa procedeze?Poate intra in șomaj?Angajatorul trebuie sa ii facă vreo hârtie?
Sunt angajata in învățământ din1995.Perioada2005-2011am fost i ccc.Mai întâi 3ani,apoi 3ani copil handicap.Anul acesta am descoperit ca nu aveam vechimea corespunzătoare.Ultimii 3ani nu erau recunoscuți drept vechime in munca si serviciu.Abia luna trecuta mi s-a recunoscut acest drept si mi s-a recalculat salariul.Contabila spune ca nu pot primi banii din urma pentru ca am ieșit din termen.Trebuia sa vad mai repede.Atunci dansa de ce este plătită?Eu trebuia sa cunosc legile?Cine este responsabil pentru faptul ca din 2011 eu am fost încadrată cu o treapta in urma atât la vechimea in munca,cat si la vechimea in învățământ?
Discuție Divort - partaj
Sunt căsătorită de 21de ani,2copii elevi,unul major.Casa este a soțului,de la părinți.Am avut un srl din 2003unde el era asociat unic.Eu aveam loc de munca din1995unde sunt si in prezent.Munca in magazin era comuna,când era treaz in rest a mea.Eu serviciu,magazin,copii,casa.El prieteni,băutură,mâncare,lăutari.O săptămână așa si una așa.In2012 când izvorul a secat si eram falimentari a plecat in străinătate.A cumpărat doua mașini si le-a trecut pe firma.Acum a mai cumpărat una,cu bani din banca pentru copil,dar pe numele meu mașină.In fiecare luna ne trimitea bani pentru casa si redresarea magazinului cat considera el.Când venea in concediu,de trei ori pe an risipea tot cu aceleași chefuri.Bineînțeles ca toate se lașau cu jigniri,vorbe urate,apoi o palma,doua după care a venit si bătaia zdravănă
La ultima 22zile de la medicul leg.Le-am meritat pentru ca ii stric concediile la care are dreptul si ii fur banii.Ac srl-ul este suspendat,cu taxele plătite de mine,am doua credite pe numele meu.Întrebarea mea este:eu nu am nici un drept la nimic?Ma amenința ca ma arunca in strada.Copilul cel mic nu vrea sa plece din casa lui,chiar daca ii e frica de el când e beat.Daca plec fara copil pana îmi aranjez si eu cate ceva,nu stiu din ce,intru la abandon?Nu pot aștepta inca o bătaie sau moartea.El are acte pe banii pe care mi i-a trimis.Eu nu am acte pentru cum s-au cheltuit.Acum ma amenința ca ma acuza si de furt.Este posibil?
.