Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încadrare gresita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încadrare gresita

Sunt angajata in învățământ din1995.Perioada2005-2011am fost i ccc.Mai întâi 3ani,apoi 3ani copil handicap.Anul acesta am descoperit ca nu aveam vechimea corespunzătoare.Ultimii 3ani nu erau recunoscuți drept vechime in munca si serviciu.Abia luna trecuta mi s-a recunoscut acest drept si mi s-a recalculat salariul.Contabila spune ca nu pot primi banii din urma pentru ca am ieșit din termen.Trebuia sa vad mai repede.Atunci dansa de ce este plătită?Eu trebuia sa cunosc legile?Cine este responsabil pentru faptul ca din 2011 eu am fost încadrată cu o treapta in urma atât la vechimea in munca,cat si la vechimea in învățământ?
Nimeni nu poate fi considerat ca nu cunoaste legea, principiu de drept care prezuma ca toata lumea cunoaste legea si nimeni nu poate fi aparat de raspundere invocand necunoasterea prevederilor ei.

Incadrarea gresita are ca vinovat angajatorul , respectiv persoanele care aveau obligatia aceasta.

Intr-adevar, in cazul unei actiuni in instanta nu puteti recupera din urma decat drepturile pe ulimii 3 ani (din 2013 ) .