Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din concediu creștere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din concediu creștere copil

Acum un an am suspendat activitatea SRL pentru trei ani.Aveam o angajata in concediu creștere copil pana la 2ani.In 28noiembrie copilul a împlinit 2 ani ,iar mama trebuie sa se întoarcă la serviciul care nu mai este.Angajatorul in aceasta situație ce trebuie sa facă pentru dansa ,sau dansa cum trebuie sa procedeze?Poate intra in șomaj?Angajatorul trebuie sa ii facă vreo hârtie?
In acest caz, se poate concedia salariata in cauza in baza art.65 alin.1 C.mun., situatie care-i da posibilitatea sa beneficieze de somaj.