avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela_Popovici

Activitate Mihaela_Popovici

Am primit in data de 07.04.2017 (desi pe plic stampila postei este cu 06.04.2017) o cerere din partea Politiei Locale s. 1 Buc. - Serviciul Circulatie pentru a transmite datele persoanei care a condus masina in data de 13.02.2017 (in urma cu 2 luni!!!), data in care aceasta a fost depistata pe bd. Marasti nr. 17 stationand neregulamentar intre 9.46 si 9.53.
Eu sunt proprietara masinii, insa in acea perioada era zapada mare in Bucuresti, totul blocat, trotuarele ocupate de mormane de zapada etc. si, masina fiind 4x4, mai multi membri ai familiei am condus-o, din cauza ca este mai potrivita pentru vremea de iarna. Imi este practic imposibil sa mai aflu dupa 2 luni cine si cum a ajuns in acea zona in 13.02.
Nu stiu cum sa procedez. Am citit legea 61/1991, art. 3, pct. 31, unde este trecut care e amenda pentru necomunicarea datelor si am alfat ca este intre 100 si 500 de lei. Am sunat la politia s. 1 sa intreb informatii legat de modul de calcul al acestei amenzi - cum se stabileste daca este 100 de lei sau 500 de lei? Mi s-a raspuns, citez: "politistul care face procesul verbal studiaza si decide"!!! :O:O:O Este vorba de o diferenta care mie mi se pare f mare intre 100 si 500 de lei, dar persoana cu care am vb nu m-a putut lamuri cum se face calculul si de ce. Am aflat ca amenda pentru stationare neregulamentara este 580 de lei (1/2 in 48 de ore) si 3 pct. la permis.
Intrebarea mea este: cum sa procedez? Sa dau datele mele doar ca sa scap cu 1/2 din 580 de lei in 48 de ore, pentru ca sunt proprietarul si sa imi asum eu raspunderea indiferent de cine a condus? Sau sa risc amenda pentru necomunicarea datelor? Aceea se poate plati 1/2 in 48 de ore? Mi se pot da 500 de lei - adica maxim? In ce conditii?
Va rog mult sa ma ajutati cu informatii si un sfat, efectiv nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat pentru ajutor si o zi frumoasa!
Am primit pe 03.12.2016 o amenda pentru depasirea vitezei in judetul Mures, langa Sighisoara. Mergeam cu 79 km/h intr o zona de 50 km/h prost semnalizata. Azi am primit recomandata acasa si procesul verbal are niste probleme - neconsemnarea obiectiilor mele si absenta unui martor cu datele personale mentionate (eu am refuzat sa semnez pv pt ca politistul era singur si nu mi s a parut ok). Intrebarea este: merita sa contest pe baza celor de mai sus si sa risc plata amenzii in cuantum intreg? Pot plati jumatate din amenda in 48 de ore si apoi sa contest si sa cer returnarea banilor? Ajutati ma cu un sfat, va rog!