Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestarea unei amenzi de circulatie pentru probleme ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestarea unei amenzi de circulatie pentru probleme la redactarea PV

Am primit pe 03.12.2016 o amenda pentru depasirea vitezei in judetul Mures, langa Sighisoara. Mergeam cu 79 km/h intr o zona de 50 km/h prost semnalizata. Azi am primit recomandata acasa si procesul verbal are niste probleme - neconsemnarea obiectiilor mele si absenta unui martor cu datele personale mentionate (eu am refuzat sa semnez pv pt ca politistul era singur si nu mi s a parut ok). Intrebarea este: merita sa contest pe baza celor de mai sus si sa risc plata amenzii in cuantum intreg? Pot plati jumatate din amenda in 48 de ore si apoi sa contest si sa cer returnarea banilor? Ajutati ma cu un sfat, va rog!
1. Puteti achita 1/2 din valoarea minimului amenzii in 48 de ore si puteti formula contestatie.

2. Probabil ca la rubrica privind observatiile dvs a trecut ”nu are obiectiuni”. Lipsa unui martor nu are relevanta, cu atat mai mult cu cat exista inregistrarea video.

Cred ca ar fi bine sa achitati 1/2 din minimul amenzii si sa nu formulati contestatie fara niciun suport. Riscati sa primiti amenda si din partea instantei pentru introducerea cu rea credinta a contestatiei.
Nu riscati nici o amenda din partea instantei. am formulat zeci de contestatii in materie contraventionala doar pentru a tergiversa aplicarea sanctiunii dispuse prin pv/Puteti sa achitati jumatate din cuantumul amenzii si sa formulati contestatie , urmanand ca in cazul in care aveti castig de cauza sa recuperati suma platita.