avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1935 soluții astăzi
Forum Activitate viorel1957

Activitate viorel1957

multumesc
detin o cota parte dintr-un imobil impreuna cu surorile mele . as dori sa donez aceasta cota parte celor doi nepoti (copii uneia dintre surorile mele, care sunt majori dar plecati in strainatate la munca). Este necesar sa am acceptul lor pentru aceasta donatie si trebuie sa fie prezenti la notar sau nu ?
Discuție succesiune
suntem 3 frati . mama noastra a decedat in urma cu mai mult de 1 an si nici unul dintre noi nu a facut delaratie de acceptare sau de renuntare la succesiune.
Efectuarea platatii impozitului datorat de mama de catre unul dintre frati si incheierea politei de asigurare de catre un alt frate poate fi considerata acceptare tacita? Mentionez ca al treilea frate locuieste in casa care face obiectul mostenirii iar altul are domiciliul tot in aceeasi casa dar momentan este plecat la lucru in strainatate. Eu am domiciliul in alta parte si sunt cel care am platit asigurarea la casa (de cativa ani inca inainte de decesul mamei). Dezbaterea succesorala o vom face can fratele din strainatate se va intoarce in concediu , peste cateva luni.
Multumesc anticipat.
am incheiat un contract de munca pe perioada determinata (9 luni) si cu fractie de norma (max 126 ore pe luna).
In contract se stipuleaza dreptul la concediu de odihna dar fara a fi mentionat numarul de zile de concediu.
in cateva zile acest contract urmeaza sa inceteze . am dreptul sa beneficiez de plata zilelor de concediu neefectuate? daca da , care este baza legala si care este cuantumul (numarul de zile la care as avea dreptul) . Cum trebuie sa procedez pentru a obtine aceste drepturi daca ele nu-mi vor fi acordate automat odata cu lichidarea?
Multumesc