avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1952 soluții astăzi
Forum Activitate crisstinn

Activitate crisstinn

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am avut si eu parte de această experiență. Sotul meu a văzut pe net un touran foarte ieftin. Avea seria de sasiu in anunt a verificat seria la reprezentanta, masina era ok până si kilometrii erau corecți. Totul s-a petrecut foarte repede. Doar ca a trimis banii aproape de încheierea programului la western union. A trimis o poza vânzătorului fără codul tranzacției. La ora 22 omul i-a trimis un link de western sa verifice statusul tranzactie. Atunci el a furnizat toate datele fără să știe. Înainte să mă culc eu am vrut sa mai vad o data masina. Nu mai era anuntul pe olx. Am cautat pe net si am gasit anuntul activ pe alt site. Si apoi am cautat pe google "teapa pe olx". M-am crucit. Am trimis email la western ca e posibil sa fie o fruda.Am avut o noapte de coșmar. A doua zi la prima oră eram la ghișeul unde am facut tranzactia si am blocat transferul prin telefon. Am avut un mare noroc. Tranzactia nu a fost făcută si am primit toți banii înapoi. Am trecut razant pe lângă "moarte". Abia după 4 zile am reusit sa ne revenim. Avem toate convorbirile cu persoana respectiva. Oarecum a recunoscut că e o hoție și ca stie ca nu o sa ne ducem la poliție ca asa fac toti. Avem si o poza la buletinul acelei persoane (asta daca buletinul nu e fals). Credeti ca ar ajuta cu ceva daca ne ducem la poliție?
Am vândut o mașină în luna martie, în drum spre politie am pierdut certificatul de înmatriculare, pana la urma l-am declarat pierdut dar nu am putut sa scriu în el înstrăinat către x la data x. Am scos masina de la taxe si impozite iar la doua zile cel care a cumpărat mașina a fost filmat cu camera ca a circulat fără rovinieta. Amenda a venit la mine.Știu sigur ca a radiat masina si a înmatriculat-o pe el următoarea săptămână. Acum am vorbit cu el și nu vrea sa plătească amenda. Singurile dovezi că mașina era vândută atunci când a circulat fără rovinieta e contractul de vânzare cumpărare și hârtia de la taxe și impozite. Am contestat amenda dar am nevoie de o dovada ca a fost scoasă de pe numele meu din bazele politiei iar asta se întâmplă când o înmatriculează pe numele lui. Ce se întâmplă în acele 30 de zile în care cumpărătorul e obligat să înmatriculeze mașina ? E obligația vanzatorului sa îi cumpere rovinieta? Ce sa fac sa rezolv problema cu contestația amenzii și sa nu plătesc eu amenda?