Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda CNADNR pentru o mașină vanduta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda CNADNR pentru o mașină vanduta

Am vândut o mașină în luna martie, în drum spre politie am pierdut certificatul de înmatriculare, pana la urma l-am declarat pierdut dar nu am putut sa scriu în el înstrăinat către x la data x. Am scos masina de la taxe si impozite iar la doua zile cel care a cumpărat mașina a fost filmat cu camera ca a circulat fără rovinieta. Amenda a venit la mine.Știu sigur ca a radiat masina si a înmatriculat-o pe el următoarea săptămână. Acum am vorbit cu el și nu vrea sa plătească amenda. Singurile dovezi că mașina era vândută atunci când a circulat fără rovinieta e contractul de vânzare cumpărare și hârtia de la taxe și impozite. Am contestat amenda dar am nevoie de o dovada ca a fost scoasă de pe numele meu din bazele politiei iar asta se întâmplă când o înmatriculează pe numele lui. Ce se întâmplă în acele 30 de zile în care cumpărătorul e obligat să înmatriculeze mașina ? E obligația vanzatorului sa îi cumpere rovinieta? Ce sa fac sa rezolv problema cu contestația amenzii și sa nu plătesc eu amenda?
Nu e problema dvs când și-o înscrie în circulație, aveați doar obligația sa o radiat-o fiscal, nu și din circulație. De la data cumpărării, el e proprietar. Veți câștiga contestatia.