Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amendă lipsă rovinietă la auto vândut în urmă cu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amendă lipsă rovinietă la auto vândut în urmă cu 2 ani: cum pot rezolva această situație?

Bună seara,
Am o situație cu un autoturism vândut acum 2 ani în sensul ca mi-a venit amenda de rovinieta, deci noul proprietar nu a înscris-o..., dar asta nu este totul, am aflat ca noul proprietar a vândut o mai departe, dar mașina figurează tot pe numele meu, menționez ca auto a fost vândut cu contract de vânzare-cumpărare, fiscal pe loc și a fost scoasa de la impozit.
Cum as putea sa rezolv aceasta situație pentru a evita alte situații asemănătoare pe viitor?
Mulțumesc anticipat!

Manuela Rășină, administrator
Momentan va trebuie o hotarare judecatoreasca (asta o sa va spuna si DRCPIV, fiindca acum trebuie sa radiati masina din circulatie, chiar daca nu mai sunteti proprietar)
Pe viitor? E simplu: scrieti pe talon numele cumparatorului si data vanzarii la rubrica: instrainat catre...
Certificatul de inmatriculare isi va pierde valabilitatea in termen de 30 zile de la data inscrisa de dvs.
adriandimitriu, utilizator
Mergeti la politie si radiati masina cu cvc si cert.fiscal .Aveti de plata si rovinieta de la cnair plus amenda care se plateste la anaf(cred).Puteti si actiona in judecata pe cel caruia i ti vandut auto dar va spun din proprie experienta ca daca este o singura rovinieta mai bine platiti si terminati,daca sunt mai multe va decideti.Daca hotarati judecata trebuie deschise doua procese 1cnair in care contestati procesele verbale de contraventie si al doilea anaf in care cereti anularea amenzii .eu cand au venit proc.verbale de la cnair (am avut 7rovinite in 1luna ) am contestat si am castigat dar dupa 4ani m am trezit cu conturile blocate de anaf ca nu am platit amenda pt.rovinieta si am pierdut procesul ca trecuse termenul de contestare(eu am vandut auto in 2012 si nici acum nu am scapat ) si am fost indrumat sa il dau in judecata pe cel caruia i am vandut auto sa imi recuperez banii.dar voi plati m am saturat am cheltuit si mai mult cu toate taxele plus drumuri plus nervi nu se merita mori cu dreptatea in mana.P.S.neaparat radiati auto politie
Masina nu o puteti radia dv, pentru ca nu aveti cartea de identittae , certificatul de inmatriculare si placutele. In schimb este un formular la DRCPIV( sau notificare) pe care il completati, atasati copie dupa cvc si fisa si il inregistreaza in baza de date, pe viitor orice interogare a bazei de date a DRCPIV va indica ca persoana careia i se va intocmi .p.v pe " cumparatorul" dv.

b]dananatonela a scris:

Mergeti la politie si radiati masina cu cvc si cert.fiscal .Aveti de plata si rovinieta de la cnair plus amenda care se plateste la anaf(cred).Puteti si actiona in judecata pe cel caruia i ti vandut auto dar va spun din proprie experienta ca daca este o singura rovinieta mai bine platiti si terminati,daca sunt mai multe va decideti.Daca hotarati judecata trebuie deschise doua procese 1cnair in care contestati procesele verbale de contraventie si al doilea anaf in care cereti anularea amenzii .eu cand au venit proc.verbale de la cnair (am avut 7rovinite in 1luna ) am contestat si am castigat dar dupa 4ani m am trezit cu conturile blocate de anaf ca nu am platit amenda pt.rovinieta si am pierdut procesul ca trecuse termenul de contestare(eu am vandut auto in 2012 si nici acum nu am scapat ) si am fost indrumat sa il dau in judecata pe cel caruia i am vandut auto sa imi recuperez banii.dar voi plati m am saturat am cheltuit si mai mult cu toate taxele plus drumuri plus nervi nu se merita mori cu dreptatea in mana.P.S.neaparat radiati auto politie

mcolaborare, utilizator
In aceeasi situatie am fost si eu. Am vandut o masina, noul proprietar nu a inscris-o, a vandut-o mai departe, iar dupa 2 ani am primit amenda pentru lipsa rovinietei.

Ce puteti sa faceti este sa contestati contraventia. Veti avea castig de cauza pentru ca autoturismul este scos de la impozit.

Cum sa rezolvati situatia pentru a evita alte situatii similare pe viitor... Nu stiu. La mine a fost un caz singular si nu mai m-a interesat cum sa rezolv situatia. Insa, din cate am citit, puteti face o notificare catre DRCPIV, asa cum a spus si utilizatorul mcolaborare.
mariusstoican, utilizator
Am fost exact in aceasta situatie si la sfatul unui avocat am procedat asa: am achitat amenda sa nu ma trezesc cu poprire cand mi-o fi lumea mai draga apoi am contestat in instanta amenda. Am trimis prin posta cu confirmare de primire contestatia si am cerut sa se judece in lipsa. Dupa 2 sau 3 ani am primit hotararea de anulare a amenzii,am asteptat sa treaca termenul de apel si am trimis catre Judecatoria care a emis hotararea copii (3 sau 4 nu mai stiu exact) ale sentintei, plic autoadresat ,timbrele aferente si o adresa prin care le-am cerut sa imi returneze sentinta definitiva(se adauga o stampila pe care se scrie definitiv si irevocabil). Dupa mai bine de o luna am primit hotararea definitiva cu care am mers apoi la taxe si impozite unde mi-a fost scazuta suma amenzii (pe care o achitasem deja) din impozitele pe care le aveam de plata.Daca nu as fi avut nimic de plata inteleg ca se facea o cerere de restituire a sumei si in 45 de zile as fi primit banii - asa au spus functionarele de la DITL. In concluzie, daca sunteti in termen eu cred ca merita sa faceti contestatie. De ce sa suportam noi amenzi pentru ca unii cumparatori nu sunt seriosi?