avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate fileralex

Activitate fileralex

Buna ziua,

Momentan locuiesc in Londra si sunt angajat (prin contract de munca) al unei companii Britanice, in domeniu IT.
Am convenit, de comun acord cu angajatorul, sa ma mut in Romania dar sa-mi pastrez locul de munca intrucat acesta nu necesita prezenta mea pe teritoriul Marei Britanii. Voi fi platit pe un card dn UK si voi reveni in UK pentru maxim 7 zile la fiecare 6-8 saptamani.
Dupa 5 Aprilie 2017 (data la care se incheie anul financiar in UK) eu nu voi mai avea dreptul de a plati taxe pe venit in UK sau orice altfel de taxe. Angajatorul ma va plati brut dupa aceasta data.

As dori sa aflu care este cea mai convenabila modalitate de a plati taxe in Romania - nu as vrea sa fiu pus in situatia in care voi plati mult mai multe taxe pe venit decat as fi platit in UK. Am inteles ca sunt anumite legi prin care impozitul pe venit (16%) nu se mai aplica daca se desfasoara activitati in IT (oferim servicii de suport si consultanta IT).
As dori sa aflu ce optiuni am, daca trebuia sa-mi deschid o microintreprindere sau daca ma avantajeaza sa fiu PFA.

Va multumesc,

Alex
Buna ziua,

Am fost casatorit in UK si poi am legalizat casatoria in Romania (am fosti soti suntem romani). Acum am divortat in UK, am obtinut hotararea judecatoreasca prin care ni s-a acordat divortul (Decree Nisi) si documentul care atesta ca aceasta hotarare este definita (Decree Abosulute).
Din informatiile pe care am reusit sa le obtin online, imi sunt necesare urmatoarele documente pentru a inregistra divortul in Romania:
- Decree Nisi apostilat + tradus
- Decree Absolute apostilat + tradus
- declaratie autentificata de la fiecare fost sot referitoare la numele purtat dupa divort

Eu ma voi deplasa in Romania pentru a inregistra divortul.

As dori sa stiu daca toate documentele mentionate mai sus imi sunt necesare si suficiente pentru a inregistra divortul in Romania? Care este cea mai simpla procedura prin care pot inregistra divortul in Romania si de asemenea, se poate face la notar?
Se poate inregistra divortul si fara declaratiile autentificate (fosta sotie doreste sa-si schimbe numele cu cel din certificatul de nastere dar nu va putea fi prezenta prea curand in Romania pentru a-si schimba actele).
Este posibil ca sa legalizez divortul si fara aceste declaratii autentificate iar ea sa-si schimbe numele ulterior?

Imi cer scuze daca nu am postat in categoria corespunzatoare, este primul meu post pe acest forum.

Va multumesc,

Alex