avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate SaraK

Activitate SaraK

Multumesc pentru lamuriri. Ca sa reformulez, ideea este ca, nu am diploma de specializare si nici nu pot spune ca acest tip de activitate, ar genera un venit constant, acestea fiind conditii necesare pentru descriderea unui SRL/PFA daca nu gresesc.

In aceste conditii, trebuie sa platesc impozit sau alte taxe? Nu este vorba despre cheltuieli deductibile.
Buna ziua,
M-ar intersa sa stiu ce conditii de impozitare se aplica la ora actuala, pentru cazul in care, ma decid sa comercializez online produse digitale (postere, imagini in general, etc) pe magazine din strainatate de profil.

Exista un prag de profit anual peste care daca trec trebuie sa fiu autorizat sub vreo forma (PFA, etc)?

Exista un prag de profit anual peste care daca trec trebuie sa platesc impozit?
Mai sunt si alte taxe (TVA, etc)?

Mentionez ca aceasta activitate este la nivel de hobby, nu am vreo agentie.
Multumesc.
Răspuns la discuția Conditie rezolutorie
multumesc frumos pentru raspuns
cum as traduce mai pe intelesul meu?

Suma de ... reprezentand avansul, se va achita de catre cumparator din surse proprii in termen de 2 zile lucratoare de la data semnarii prezentului document sub conditie rezolutorie.


In alte cuvinte, daca nu achit ce se poate intampla?
Răspuns la discuția Clauza contract vanzare-cumparare
Multumesc,
Dar in acelasi timp, beneficiez de ipoteca legala in temeiul art. 2386 pct. 2 Cod civil, corect?
Buna,
Pot avea o "traducere" a clauzei de mai jos?

Promitentul vânzător consimte la înscrierea în cartea funciară a unui drept de ipotecă legală în favoarea promitentului cumpărător pentru neexecutarea promisiunii de a contracta având ca obiect un imobil înscris în cartea funciară, asupra imobilului respectiv , pentru restituirea sumelor plătite în contul acestuia, potrivit art. 2386 pct. 2 Cod civil.

Nu sunt 100% ca pot asimila continutul. Merci
Răspuns la discuția Cota TVA pentru loc parcare
Buna seara, aveti un raspuns din alte surse? merci
Buna seara, aveti un raspuns la aceasta intrebare din alte surse? interesant de stiut in conditiile in care, pe un antecontract desi valoarea apartamentului + parcarii nu depaseste 450000lei am primit 5% pe apartament si 20% pe locul de parcare.
Răspuns la discuția TVA contract rezervare apartament
desi semnez sa presupunem pana intra in vigoare TVA zero (daca intra) am vrot sa spun
Răspuns la discuția TVA contract rezervare apartament
Probabil, ce e drept momentan este in dezbatere
[ link extern ]

La momentul acesta stiu ca se aplica 5% insa pe mine ma intereseaza sa stiu cum pot reformula clauza in contractul de rezervare, astfel incat, desi semnez sa presupunem pana intra in vigoare rezervarea, daca la momentul la care se va semna contractul de vanzare-cumparare ma incadrez la TVA zero, sa se aplice. Asa cum apare, se va aplica 5%. In cuvintele mele o pot face dar nefiind in domeniu, as vrea sa stiu cum ar trebui sa sune in termeni juridici.