Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Impozitare comercializare produse digitale (postere, ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Impozitare comercializare produse digitale (postere, imagini)

Buna ziua,
M-ar intersa sa stiu ce conditii de impozitare se aplica la ora actuala, pentru cazul in care, ma decid sa comercializez online produse digitale (postere, imagini in general, etc) pe magazine din strainatate de profil.

Exista un prag de profit anual peste care daca trec trebuie sa fiu autorizat sub vreo forma (PFA, etc)?

Exista un prag de profit anual peste care daca trec trebuie sa platesc impozit?
Mai sunt si alte taxe (TVA, etc)?

Mentionez ca aceasta activitate este la nivel de hobby, nu am vreo agentie.
Multumesc.
SaraK, utilizator
persoanele fizice platesc impozit pe venit (suma incasata), nu pe profit. daca vreti sa aveti cheltuieli deductibile, trebuie sa va faceti firma.
adriandimitriu, utilizator
Multumesc pentru lamuriri. Ca sa reformulez, ideea este ca, nu am diploma de specializare si nici nu pot spune ca acest tip de activitate, ar genera un venit constant, acestea fiind conditii necesare pentru descriderea unui SRL/PFA daca nu gresesc.

In aceste conditii, trebuie sa platesc impozit sau alte taxe? Nu este vorba despre cheltuieli deductibile.
greșiți. Pentru SRL nu va trebuie scoala. Orice venit este impozabil. El se declara apoi se plateste impozitul. Anul urmator. Gasiti detalii pe site-ul ANAF. Puteti alege sa nu declarati dar e evaziune (mare, mica) si daca veti fi prins veti plati mult mai mult
adriandimitriu, utilizator