avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate ionescualice

Activitate ionescualice

10 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred ca intra in atributiile femeii de serviciu ( ingrijitor cladiri ) sa care gunoiul de la usa fiecaruia. Este o chestie de bun simt, indiferent ce fel de gunoi este ( menajer sau ambalaje ) . Si eu stau la bloc turn - deci exista lift - si cum programul dansei este de luni pana vineri asta ar insemna sa stea cel putin 2 zile gunoiul la usa.
Cititi in contractul de amanet la "clauze contractuale" cate zile de la scadenta vi se pastreaza obiectele. Mai toate casele de amanet au un minim de 4 sau 5 zile desi, in mod normal, la incheierea contractului aveau obligatia sa va informeze de acest lucru. In functie de acest lucru actionati in consecinta.
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Nu este vorba de nici o dezbatere succesorala, nici de altceva de genul, asa cum am mentionat in topic. Un cetatean roman a venit in tara sa-si preschimbe cartea de identitate. Pentru ca si-a pierdut certificatul de nastere a solicitat starii civile un duplicat. Surpriza a fost ca dupa 50 de ani omul afla ca in evidentele acesteia, modificate la 3 ani de la nasterea lui, figureaza cu un alt nume decat cel pe care il poarta, modificare care nu a fost comunicata nimanui interesat. In decursul acestor 50 de ani aceeasi stare civila i-a oficiat casatoria pe numele vechi ( acum 29 de ani ) , logic ca nu vor sa-si asume raspunderea si nici sa-i elibereze actele care au condus la modificare.
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Acum doar avocatul mai poate face cele necesare, intru-cat, asa cum am spus in postarea initiala "beneficiarul" intregii incurcaturi munceste in strainatate cu contract legal si nu mai putea sta in tara sa alerge la diversi notari cautand unul destupat. Va voi tine la curent cu mersul actiunii in speranta ca poate mai este cineva intr-o situatie similara si ii va fi de folos. Bine ar fi ca si cei care sunt parinti in situatii asemanatoare sa fie foarte atenti cu actele pentru a nu lasa copiilor o asemenea mostenire ca ei nu au nici o vina! Va multumesc inca odata pentru bunavointa. Un an mai bun tuturor!
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Doamna Zoya, aveti dreptate. Nu i s-a eliberat titularului nici un act. Am fost la notari, acestia au spus ca este o speta prea complicata, asa ca singura cale este un avocat.
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Cu siguranta va voi tine la curent caci cu cat "sap" mai adanc cu atat gasesc "gauri negre". Va multumesc pentru raspuns si va doresc tuturor un an nou mai linistit!
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Multumesc tuturor pentru amabilitate. S-a solicitat la starea civila dosarul care a stat la baza acestei schimbari insa a fost refuzat motivandu-se ca doar organele competente pot cere acest lucru. Adica tu, cel prejudiciat, nu ai dreptul sa stii cineX-( sau ce a condus la aceasta modificare.
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Inca odata va multumesc pentru raspunsul prompt. Am incercat prin ordonanta 41/2003 cu privire la schimbarea numelui persoanelor fizice pe cale administrativa dar ne-am "lovit" de lipsa de intelegere si, probabil, de lipsa asumarii greselilor starii civile asa incat alta solutie nu este decat deschiderea unui proces. Ceea ce mi se pare gresit este faptul ca din neatentia si din necunoasterea legislatiei functionarilor statului, un cetatean roman este pus pe drumuri si pe cheltuit bani si nervi pentru a-si recapata identitatea! Sincer, mi-am pus intrebarea ce se intampla daca nu-si pierdea acum certificatul de nastere si atunci cand ii venea timpul de parasire a acestei lumi cum i se elibera certificatul de deces???#-oX-(
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Domnule Cyan, va multumesc mult pentru raspuns. Da, mama traieste si este la fel de socata ca si domnul in cauza. In anul 1968 s-a facut reorganizarea teritoriala a Romaniei, trecandu-se de la raioane la judete si, probabil, s-a autosesizat starea civila dar nu s-a cominicat nimanui acest lucru. Ciudat este faptul ca la aceeasi stare civila domnul in cauza s-a casatorit pe numele avut initial, casatorie din care a rezultat si un copil. Deci????#-o
S-a luat legatura si cu avocati care au spus ca nu s-au mai intalnit cu asa speta...
Răspuns la discuția Modificare acte stare civila
Aveti dreptate, este o modificare la starea civila care nu s-a comunicat timp de 48 de ani, aceeasi stare civila care i-a oficiat casatoria in anu 1988 pe numele cu care a fost inregistat la nastere, la aceeasi stare civila a fost inregistrat divortul in 2009 iar acum i se cere sa poarte un alt nume, cu alt tata, schimbarea tuturor actelor de stare civila... si tatal natural si presupusul tata sunt decedati. Dupa cel natural exista o mostenire, el fiind singurul mostenitor. #-o