avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina Pandrea

Activitate Cristina Pandrea

Răspuns la discuția Pensie urmas
Multumesc mult.

Cornel Vasile a scris:

1. sunt calendaristice.

2. nu trebuie sa mai mearga undeva cu decizia

3. va primi pensia dupa primirea deciziei.

Discuție Pensie urmas
Buna seara,bunica mea a depus azi dosarul pt pensia de urmas dupa bunicul decedat.Mentionez ca ea nu are pensie sau alt venit.
I s-a dat un bon cu nr dosarului si i s-a comunicat verbal ca decizia de pensionare va veni in 45 de zile.
Am urmatoarele intrebari:
1)Cele 45 de zile sunt lucratoare sau calendaristice?
2)Ce trebuie sa faca cu decizia de pensionare(trebuie sa se prezinte undeva cu aceasta?)
3)Va primi prima pensie cand vine decizia de pensionare?(sau dupa)
Multumesc.
Multumesc.

jurist2020 a scris:

Da, bunica dumneavoastră trebuie să vă dea un mandat încheiat în formă autentică (la notar), ca să îndepliniți această procedură, în numele și pentru domnia sa.

Buna ziua,
Bunica mea este indreptatita la pensie de urmas,dar nu se poate deplasa ca sa indeplineasca formalitatile.
As dori sa stiu daca imi trebuie imputernicire din partea bunicii sau pot rezolva si fara?
Multumesc.
Buna seara,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:bunicul meu vitreg ,care era pensionar a decedat,iar eu ma ocup de inmormantare si de toate cheltuielile necesare.
As dori sa stiu daca se poate ca bunica sa ma imputerniceasca pe mine sa obtin ajutorul de inmormantare.
Mentionez ca ea nu se poate deplasa sa indeplineasca aceste formalitati.
Multumesc.
Răspuns la discuția Donatie teren+casa
Multumesc.O zi frumoasa.

raluk0207 a scris:



Cristina Pandrea a scris:


Puteti sa fiti mai explicit in legatura cu punctul 1?
Eu sunt deja intabulata pe proprietate.
Banuiesc ca atunci cand spuneti sa fac cadastru si intabularea imobilului si terenului,va referiti sa o intabulez pe sora mea.
Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.




Nu. Se refera la faptul că pentru a putea dona, trebuie să fiți proprietarul bunului.
Iar aceasta calitate o dovediți cu actele de proprietate, documentația cadastrala și intabularea dreptului dvs de proprietate la Cartea Funciară.
După încheierea donatiei se va face o nouă intabulare pe numele surorii, în baza contractului de donație.

Răspuns la discuția Donatie teren+casa
Multumesc mult pentru informatii.O seara placuta.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca aveti CF atunci mergeti la notar.

Răspuns la discuția Donatie teren+casa

Puteti sa fiti mai explicit in legatura cu punctul 1?
Eu sunt deja intabulata pe proprietate.
Banuiesc ca atunci cand spuneti sa fac cadastru si intabularea imobilului si terenului,va referiti sa o intabulez pe sora mea.
Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.

Buna seara,
Doresc sa donez o casa si teren surorii mele.
Mentionez ca este casatorita.
Ma intereseaza care sunt pasii de urmat,ce documente sunt necesare si daca acestea devin bunuri comune,avand in vedere ca este casatorita.
Multumesc.
Buna ziua,
Stiti cumva cat dureaza solutionarea unei modificari de suprafata a unui teren intravilan,dupa ce s-a adus o completare care lipsea din dosar?
Mentionez ca dosarul este depus la Cadastru, a fost respins,fiind incomplet.Astazi am depus completarea (este vorba de o declaratie pe proprie raspundere ca sunt de acord cu modificarea suprafetei). Ma intereseaza daca se reia termenul initial de analiza sau exista un termen mai scurt?Si care ar fi acest termen?

Va multumesc.