avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren+casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren+casa

Buna seara,
Doresc sa donez o casa si teren surorii mele.
Mentionez ca este casatorita.
Ma intereseaza care sunt pasii de urmat,ce documente sunt necesare si daca acestea devin bunuri comune,avand in vedere ca este casatorita.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristina Pandrea , utilizator 13:06, 4 Martie 2020
Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.

Puteti sa fiti mai explicit in legatura cu punctul 1?
Eu sunt deja intabulata pe proprietate.
Banuiesc ca atunci cand spuneti sa fac cadastru si intabularea imobilului si terenului,va referiti sa o intabulez pe sora mea.
Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.

Buna seara,
Daca aveti CF atunci mergeti la notar.
Multumesc mult pentru informatii.O seara placuta.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca aveti CF atunci mergeti la notar.



Cristina Pandrea a scris:


Puteti sa fiti mai explicit in legatura cu punctul 1?
Eu sunt deja intabulata pe proprietate.
Banuiesc ca atunci cand spuneti sa fac cadastru si intabularea imobilului si terenului,va referiti sa o intabulez pe sora mea.
Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.




Nu. Se refera la faptul că pentru a putea dona, trebuie să fiți proprietarul bunului.
Iar aceasta calitate o dovediți cu actele de proprietate, documentația cadastrala și intabularea dreptului dvs de proprietate la Cartea Funciară.
După încheierea donatiei se va face o nouă intabulare pe numele surorii, în baza contractului de donație.

Alte discuții în legătură

Donatie si intabulare adelutzacj adelutzacj Buna seara, as avea o rugaminte la cine ma poate ajuta cu un sfat.Mama mea vrea sa imi doneze cota parte dintr-o casa pe care a obtinut-o prin mostenire cu ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, am un teren de 1000mp (20 * 50). Am facut dezmembrarea la el in 2 parti egale de cate 10 * 50, in speranta ca voi vinde o jumatate. Am luat de la ... (vezi toată discuția)
Pot ceda partea mea de mostenire? annna22 annna22 As dori sa aflu cum pot proceda in urmatoarea situatie: Bunicul meu a decedat in urma cu multi ani,lasand in urma un teren cu casa de 300 mp.Dupa moartea lui ... (vezi toată discuția)