Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren+casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren+casa

Buna seara,
Doresc sa donez o casa si teren surorii mele.
Mentionez ca este casatorita.
Ma intereseaza care sunt pasii de urmat,ce documente sunt necesare si daca acestea devin bunuri comune,avand in vedere ca este casatorita.
Multumesc.
Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.

Puteti sa fiti mai explicit in legatura cu punctul 1?
Eu sunt deja intabulata pe proprietate.
Banuiesc ca atunci cand spuneti sa fac cadastru si intabularea imobilului si terenului,va referiti sa o intabulez pe sora mea.
Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.

Buna seara,
Daca aveti CF atunci mergeti la notar.
Multumesc mult pentru informatii.O seara placuta.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca aveti CF atunci mergeti la notar.

Cristina Pandrea a scris:

Puteti sa fiti mai explicit in legatura cu punctul 1?
Eu sunt deja intabulata pe proprietate.
Banuiesc ca atunci cand spuneti sa fac cadastru si intabularea imobilului si terenului,va referiti sa o intabulez pe sora mea.
Multumesc.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Faceti cadastru si intabulati imobilul casa si curte.
2. Mergeti cu actele la un notar.
3. Solicitati ca donatia sa fie doar bun al surorii desi e casatorita. Este legal si se poate.

Nu. Se refera la faptul că pentru a putea dona, trebuie să fiți proprietarul bunului.
Iar aceasta calitate o dovediți cu actele de proprietate, documentația cadastrala și intabularea dreptului dvs de proprietate la Cartea Funciară.
După încheierea donatiei se va face o nouă intabulare pe numele surorii, în baza contractului de donație.