avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1633 soluții astăzi
Forum Activitate ambrosieiulian

Activitate ambrosieiulian

Multumesc pt raspuns,nu in actul constitutiv nu exista nici un fel de clauza.Ar trebui sa merg undeva sa ma interesez mai exact,dar unde anume?
multumesc,dar fostul sot,adica tatal copiilor a fost patronul acestei societati si administrator,fratele lui fiind doar asociat.
Răspuns la discuția societate cu datorii
ambrosieiulian a scris:

Buna ziua,fostul meu sot,care a decedat,cu care am 2 copii minori si de care am divortat inaintea decesului sau,avea o societate la care era administrator si a carui asociat era fratele sau.Dupa decesul sotului meu,cumnatul a preluat singur societatea adica un magazin alimentar inclusiv un spatiu comercial care a fost pus sub sechestru din cauza unor datorii.A reusit sa plateasca la ANAF datoria din cauza careia era sechestrat spatiul dar mai are datorii la primarie,impozite si taxe pe societate.Cumnatul a gasit un cumparator pt spatiul de care v-am scris.Intrebarea mea este :cumnatul poate vinde spatiul cu datorii sau cumparatorul poate prelua societatea cu datorii fara acordul si semnatura copiilor mei a caror tutore legal sunt eu?Daca nu se achita datoriile,au obligatia peste ani sa le achite copiii mei?multumesc anticipat!


Buna ziua,fostul meu sot,care a decedat,cu care am 2 copii minori si de care am divortat inaintea decesului sau,avea o societate la care era administrator si a carui asociat era fratele sau.Dupa decesul sotului meu,cumnatul a preluat singur societatea adica un magazin alimentar inclusiv un spatiu comercial care a fost pus sub sechestru din cauza unor datorii.A reusit sa plateasca la ANAF datoria din cauza careia era sechestrat spatiul dar mai are datorii la primarie,impozite si taxe pe societate.Cumnatul a gasit un cumparator pt spatiul de care v-am scris.Intrebarea mea este :cumnatul poate vinde spatiul cu datorii sau cumparatorul poate prelua societatea cu datorii fara acordul si semnatura copiilor mei a caror tutore legal sunt eu?Daca nu se achita datoriile,au obligatia peste ani sa le achite copiii mei?multumesc anticipat!
Buna ziua,fostul sot a avut o S.C. la care el era administrator si fratele sau era asociat.Cu fostul sot am 2 copii minori,insa noi am divortat inainte de decesul lui.Societatea a ramas cu datorii la primarie si la finante.S.C nu mai functioneaza insa cumnatul meu,deci asociatul si unicul proprietar ramas in viata vrea sa inchida societatea si sa vanda un spatiu care apartine acestei societati.Intrebarea mea este:poate vinde acel spatiu fara sa achite datoriile?cumparatorul poate prelua datoriile?cumnatul poate vinde fara acordul minorilor,copiii mei a caror tutore sunt eu?Multumesc anticipat
Discuție Cal accidentat
buna ziua,am avut un cal pe care il tineam in grajdiul proprietatii mele si intr-o seara a disparut din grajd.nu imi pot da seama daca cineva a intrat si i-a dat drumul sau calul a iesit singur,dar eu l-am cautat a doua zi fara sa anunt politia.un taximetrist a accidentat calul care mergea pe marginea drumului venind din sens opus si a fost despicat in doua de partea dreapta a masinii in locul pasagerului,taxiul circuland noaptea in zona rurala cu viteza mare.deocamdata nu stiu cine se face vinovat si cum trebuie sa procedez?multumesc