avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate Capabilu

Activitate Capabilu

Dupa vanzarea autoturismului noul proprietar nu a transcris auto pe numele lui, cu ce acte trebuie sa ma prezint la DRPCIV pentru ca auto sa nu mai figureze in circulatie pe numele meu ?
Politia nu procedeaza asa ! Ei vor trimite o citatie sau vor trimite politistul de proximitate sa ia legatura cu dvs si sa va expuna problema ! La telefon toti putem fi politisti ! In orice caz daca trebuie sa predati telefonul acesta va fi predat pe baza de proces verbal de predare-primire in dublu exemplar cu semnatura politistului si stampila unitatii iar un exemplar va ramane la dumneavoastra.
Am primit o amenda pentru rovigneta care nu are semnatura olografa a agentului constatator. Conform art. 17 din O.G. 2/2001 lipsa semnaturii agentului constatator duce la nulitatea procesului verbal de contraventie .
Pot cere in instanta anularea p.v.de contraventie ?
Mentionez ca intr-adevar nu am avut taxa platita la data la care se refera dar am platit ulterior pana in ora 24 a zilei urmatoare, dupa cum am citit ca se poate face pe niste banere aflate pe A2. Nu mai gasesc chitantele pentru taxa drum si taxa pod !