Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

Am primit o amenda pentru rovigneta care nu are semnatura olografa a agentului constatator. Conform art. 17 din O.G. 2/2001 lipsa semnaturii agentului constatator duce la nulitatea procesului verbal de contraventie .
Pot cere in instanta anularea p.v.de contraventie ?
Mentionez ca intr-adevar nu am avut taxa platita la data la care se refera dar am platit ulterior pana in ora 24 a zilei urmatoare, dupa cum am citit ca se poate face pe niste banere aflate pe A2. Nu mai gasesc chitantele pentru taxa drum si taxa pod !
Buna seara,
Avand in vedere Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr. 6 din 16 februarie 2015 care stabileste ca procesele-verbale de constatare si sanctionare a contraventiilor sunt lovite de nulitate absoluta in lipsa semnaturii olografe a agentului constatator si care a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 199 din 25 martie 2015 va sfatuiesc sa contestati acel proces verbal in instanta in termenul legal.
~ Conținut șters la cerere ~