avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate AliceCCC

Activitate AliceCCC

Buna seara!

Va salut cu respect!
Da, este la fel precum in cazul dumneavoastra. Personal, eu pot face sesizare, dar stiti cum sunt unii oameni fricosi. Cam asa ma gandeam, ca trebuie niste semnaturi ceva de la alti locatari. Va trebui sa intreb cativa vecini cu care ma inteleg mai bine sa vad daca ar interveni, desi nu ma pot baza pe ei din pacate.
Oricum va multumesc pentru raspuns! Sa aveti o seara buna!
Eliminare banca din fata blocului!

Buna Ziua!
Pt blocul in care locuiesc este o problema constanta, mai ales vara, banca din fata blocului. Seara spre noapte se aduna fel si fel de indivizi care pun muzica tare, injura, fac zgomot. Nu pot chema politia in fiecare noapte. Va rog cu seriozitate sa imi spuneti cum pot proceda pt eliminarea bancii. Multi indivizi needucati sunt atrasi ca un magnet si fac galagie si ziua. O alta banca de la intrarea in bloc a fost scoasa la cererea unei vecine... dar nu o cunosc personal si nu stiu cum a procedat.
Va rog raspundeti cu seriozitate, eventual doresc un avocat cu care sa vorbesc, si sa imi spuna ceea ce trebuie sa fac; evident contra cost!
Daca doriti sa aruncati un reply concis si nerespectuos, va rog sa va abtineti!
Buna ziua!
Spuneti-mi va rog; sunt luptator de arte martiale (mma) (fara vreo licenta/act de antrenor) si doresc pt inceput sa imi caut 1-3 parteneri de practica; evident ii invat pe gratis; nu caut sa fac bani din asta. Este legal sa merg in parc si sa practic arte martiale cu echipament de protectie?

Daca reusesc sa formez un grup si dorim sa platim un spatiu pt antrenament ( ex sala sport scoala, liceu) ( voi verifica cat este pretul, le voi comunica celor din grup si impartim costul in cati oameni suntem (iarasi, non-profit; iar persoanele pe care le aleg vor fi 18+ intrucat nu doresc sa am probleme legale cu persoana sub 18 ani), pot avea un nume pt acest grup, pot forma un club? daca nu, este legal sa practic astfel intr-o sala cu un grup ?

La unele cluburi unde am fost se semna un contract conform caruia reiesea ca acel club nu este de vina daca practicantul este lovit dur sau chiar mai grav... Pot face un astfel de act sa il semneze participanti in caz de accident? Este nevoie de notar pt acel act intucat eu doar il semnam si il inmanam antrenorului.
Răspuns la discuția Pensionare inainte de termen
Anul nasterii este 1964
Pensionare inainte de termen

Buna Ziua! Ma puteti ajuta cu informatii referitoare la pensionarea inainte de termen. Va ofer detalii mai jos si dumneavoastra imi spuneti daca ma incadrez in ceee ce doresc.
Sunt barbat , varsta 58 ani cu: 18,9 ani lucrati in grupa II; 1 an armata; 13 ani lucrati job normal.
Tinand cont de aceste detalii ma pot pensiona de acum? la 58 de ani ?
Buna seara !

Imi cer iertare daca intrebarea a mai fost pusa, insa forumul este vast si n-am reusit sa gasesc un topic similar.
Doresc sa imi schimb numele cu totul (precum este posibil in U.S.A si alte tari) in numele francez pe care l-am ales singur de la varsta de 15 ani si l-am utilizat pe diverse cai de socializare web sau in viata de zi cu zi. Am 28 de ani acum, cei care ma cunosc, ma stiu dupa numele ales de mine. (Evident sunt angajat si am cont bancar sub numele real...)
Am citit legea referitoare la schimbarea numelui... dar observ ca acest lucru nu pare a fi posibil in Romania... chiar asa este ? Chiar nu imi pot schimba numele daca nu am antecedente penale etc... De ce trebuie sa traiesc cu un nume ales la nastere de alte persoane ? Nu ar trebui sa am dreptul sa imi aleg singur numele, precum in alte tari, un nume legal desigur.
Multumesc anticipat.