avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate DanielaCirstea

Activitate DanielaCirstea

Am avut un contract furnizare servicii cu UPC, contract ce s-a incheiat acum 10 ani. La data incheierii contractului toate platile au fos la zi. Acum doua saptamani (dupa 10 ani) am primit un telefon de la Credit Express prin care eram anuntata ca as avea o datotrie la ei pe baza unui contract cesionat de UPC. Le-am explicat civilizat ca nu am nicio datorie fata de UPC si ca la mai bine de 10 ani, chiar daca prin absurd, ar fi existat una, dreptul lor la recuperare ar fi prescris. De asemenea, le-am comunicat ca nu am fost instiintata de UPC ca as fi avut vreo datorie si ca mi-ar fi fost cesionat contractul (contract care de altfel fusese incheiat pe termen limitat 1- 2 ani) si ca nu mi-am dat acordul ca UPC sa transmita catre terti datele mele.
Desi am invocat prescriptia si faptul ca nu mi-am dat acordul ca datele mele sa fie vandute catre terti, sunt hartuita, sistematic, de cei de la Credit Express. Ce anume pot face, ca datele mele personale sa fie sterse din baza lor de date si sa inceteze aceasta hartuire?
Vaucherele de vacanta, indemnizatia de hrana sunt incluse in categoria beneficiilor cu destinatie speciala? Pot fi ele supuse popririi in cazul unei executarii silie?
Sotul meu a decedat acum zece ani. Conform unei hotarari a unui tribunal din Munchen si a unei Hotarari a Tribunalului din Campulung Arges(de care am aflat acum o luna de zile) sunt mostenitoarea a 1/2 din averea detinuta (mostenita) de defunctul meu sot, restul de 1/2 fiind mostenita prin rezerva succesorala de fiul din prima casatorie a sotului. Am spus mostenita deoarece ,am aflat acum o luna, ca sotul meu daca ar fi trait si ulterior eu aveam dreptul sa cer lsa imi fie retrocedate in jur de 167 ha padure si 70 ha teren agricol plus casa confiscata de regimul comunist .Nu am facut acest lucru necunoscand aceasta posibilitate de a revendica bunurile mostenite de fostul meu sot de la parinti sai. Mentionez ca am locuit cu sotul meu la Munchen dupa 1993, amandoi avand dubla cetatenie.Tot de curand, am aflat ca fiul meu vitreg a facut crerere de retrocedre si ar fi primit terenurri, casa, bani si actiuni la fondul proprietatea dar nu in cota de 1/2 ci 100% ca mostenitor unic. Intrebarea mea este daca dupa atata timp pot sa-mi revendic partea de mostenire ce mi se cuvenea.Nu s-a facut succesiune fiul meu vitreg spunand ca nu avem ce mosteni.
Cu multumiri si deosebita consideratie DS.