Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract furnizare servicii vandut (dupa incheiere ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract furnizare servicii vandut (dupa incheiere perioada contractata ) catre terti

Am avut un contract furnizare servicii cu UPC, contract ce s-a incheiat acum 10 ani. La data incheierii contractului toate platile au fos la zi. Acum doua saptamani (dupa 10 ani) am primit un telefon de la Credit Express prin care eram anuntata ca as avea o datotrie la ei pe baza unui contract cesionat de UPC. Le-am explicat civilizat ca nu am nicio datorie fata de UPC si ca la mai bine de 10 ani, chiar daca prin absurd, ar fi existat una, dreptul lor la recuperare ar fi prescris. De asemenea, le-am comunicat ca nu am fost instiintata de UPC ca as fi avut vreo datorie si ca mi-ar fi fost cesionat contractul (contract care de altfel fusese incheiat pe termen limitat 1- 2 ani) si ca nu mi-am dat acordul ca UPC sa transmita catre terti datele mele.
Desi am invocat prescriptia si faptul ca nu mi-am dat acordul ca datele mele sa fie vandute catre terti, sunt hartuita, sistematic, de cei de la Credit Express. Ce anume pot face, ca datele mele personale sa fie sterse din baza lor de date si sa inceteze aceasta hartuire?
Cred ca puteti face o plangere la ANSPDCP atat pe numele UPC cat si al firmei de recuperare. Precum si o plangere la Politie/Parchet pe numele firmei de recuperare pentru hartuire.
Ionut.ion, utilizator