avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate Lucid

Activitate Lucid

Buna ziua, am o amenda primita in 04.2013 si am primit notificare in 21.10.2019 pt a plati amenda, alfel se vor pune penalizari si popriri pe salar.
Va rog frumos sa imi spuneti daca legal aceasta amenda se prescrie?

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu paternitate 2017
Buna ziua ,
va rog furmos sa imi spuneti cum se calculeaza anul fiscal ?, si daca pe PFA-ul care il am momentan si pe care am venituri in ianuarie si februarie, pot sa mai am venituri fara sa depasesc acea suma de 3128 daca intru in concediul de crestere a copilului . Ideea este ca nu inteleg de cand si cum se calculeaza acele venituri - de cand intri in concediu sau de la inceputul anului ? .

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu paternitate 2017
Angajatorul imi spune ca daca intru in concediul de paterniate si C.I.M se suspenda, pe acea perioada nu se mai poate face inca un contract intre mine si acelasi angajator pe o ora sau doua pe zi. Este adevarat ?

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu paternitate 2017
Acum am inteles .

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu paternitate 2017
Sa inteleg ca pot sa fiu angajat, dar sa nu depasasc plafonul de 3189 lei ?

Multumesc
Buna ziua , in momentul de fata sunt salariat , dar am venituri si pe PF(Intrepridere individuala ) , intrebarile mele sunt :
- pentru calcularea indemnizatiei de ingrijiere a copilului se calculeaza 85% din toate veniturile ?
- se pot realiza venituri pe perioada concediului de ingrijiere a copilului , aici ma refer daca pot sa fiu angajat cu o ora pe zi ?

Multumesc