avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate stock

Activitate stock

Buna ziua,
Din luna august 2018, cand mi s-a terminat concediul de crestere copil, nu mai sunt angajata a vreunei companii. Din 15 octombrie, am inregistrat la ANAF un contrat de inchiriere pentru un apartament detinut impreuna cu sotul meu, optiand pentru plata impozitului forfetar, astfel achitand si CASS. Personal as vrea sa-mi platesc singura contributiile CASS, insa nu stiu daca plata facuta dupa inregistrarea contractului de inchiriere este suficienta sau trebuie sa merg si la alte institutii pentru a achita alte contributii. In caz de spitalizare sa zicem, ce dovada de achitare a CASS trebuie sa prezint?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Pe data de 8 septembrie fiul meu implineste 2 ani, pana atunci ma aflu in concediu de crestere copil, inainte de intrarea in CIC fiind angajata. In luna mai intentionez sa deschid o SRL-D al carui asociat unic si angajat unic sa fiu eu. Aceasta societate nu estimez sa aiba venituri semnificative in perioada mai-septembrie. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
1. calitatea de asociat unic in noul SRL-D poate duce la pierderea indemnizatiei?
2. in ce conditii pot fi angajata a noii societati fara a pierde dreptul la indemnizatie?
3. SRL-D intentionez sa o deschid pentru a solicita finantare de la stat prin programul Start-up Nation, in cazul in care societatea obtine finantarea in timpul concediului de crestere copil, indemnizatia este suspendata?
4. ce solutie as avea pentru a putea beneficia de indemnizatie pana la sfarsitul CIC, avand si caltatea de asociat unic si angajat unic al SRL-D, tinand cont ca dupa terminarea CIC nu intentionez sa revin la vechiul loc de munca, ci dezvoltarea unui business prin noua firma
5.pot solicita stimulentul de insertie dupa finalizarea CIC, fara a reveni la vechiul loc de munca, dar fiind angajata noii firme? cand o pot face?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Drepturi de autor
Nu intentionez sa intentez proces, vroiam sa stiu doar daca in lege sunt prevederi legate de mentionarea sursei, de ex. daca sunt platite imaginile nu trebuiesc mentionate sursele sau daca se mentioneaza nu mai e nevoie sa plateasca imaginea, etc.
Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi de autor
Nu eu sunt utilizatoarea imaginilor, ci creatoarea lor.
Buna ziua,

M-ar interesa care sunt prevederile legale referitoare la mentionarea sursei imaginilor folosite pe site-uri, bloguri, stiri TV, in ziare sau reviste. Este obligatoriu sa se mentioneze sursa, sau trebuie mentionata doar in anumite conditii? Am observat ca sunt site-uri care intotdeauna mentioneaza sub poza sursa (de cele mai multe ori site-uri de specialitate) si altele care nu mentioneaza mai niciodata, chiar daca imaginile folosite nu sunt creatie proprie.

Va multumesc,
V